Jaani: idapiir valmib tõenäoliselt planeeritust varem

{{1636629900000 | amCalendar}}
Foto: Politsei- ja piirivalveamet

Siseminister Kristian Jaani (KE) ütles, et idapiiri väljaehitamine läheb tõenäoliselt kiiremini kui see oli algselt planeeritud.

"Me liigume idapiiri väljaehitusega väga heas tempos. Tõenäoliselt välispiir saab meil valmis varem kui oli algselt planeeritud," ütles Jaani valitsuse pressikonverentsil.

Praegu on ehitustegevus käimas 63 kilomeetril, millest 25 kilomeetril on tõkestusaed juba valmis.

Jaani sõnul on politsei- ja piirivalveamet toonud mitmed piiriehituse hanked ettepoole ning üritab ka kiirendada seiretehnika hankeid.

Jaani sõnul on muutumas suhtumine Euroopa Liidu välispiiride väljaehitamise suhtes.

"Mul on väga hea meel, et selline esialgne väga kange suhtumine Euroopa Komisjoni poolt selles vaates, et ei ole justkui võimalik finantseerida välispiiri taristu ehitust, on muutumas ja minemas pehmemaks," sõnas Jaani.

Arvestades pingelist olukord Poola ja Leedu piiri ääres, on Jaani sõnul ka Eesti teinud vajalikke ettevalmistusi.

"Kui meil on täna, nüüd ja kohe vaja ajutised piiritõkked üles panna, siis siin on meil kaitseminister Kalle Laanetiga (RE) väga konkreetsed kokkulepped selles osas, kuidas ja kus see saab toimuma. See on see kiire lahendus," rääkis Jaani.

"Kõige kriitilisemad kohad on kaardistatud, kus me näeme, et ajutine tõke tuleb panna. Me saame siin teha ära ka osad ennetavad sammud ehk viia see ajutine tõke juba nendesse kohtadesse, kus selle järele võib vajadus tekkida," lisas Jaani.

PPA hinnangul on Eestis 33 kilomeetrit okastraadi vajadusega piirilõike, kuhu oleks tarvis migratsioonirünnaku ohu puhul ajutisi tõkkeid.

Jaani ütles "Aktuaalsele kaamerale", et PPA mobiliseerib tundidega oma lisajõude piirile saatmiseks. Lisajõude saab ametiabi korras vajadusel Kaitseliidult.

"Siin on Kaitseliiduga esimene kokkulepe see, et Kaitseliidust on tulemas 400 inimest, esimesed inimesed 48 tunni jooksul," ütles Jaani.

Kaitseministeerium pakkus Poolale abi näiteks kompanii suuruse üksuse või mõne muu allüksuse saatmiseks. Seni Poola abi taotlenud pole. Kaitsevägi saatis suvel okastraati Leedule, seda jätkuks ka Eesti piiride ajutiseks tõkestamiseks.

"Seda on hetkel laos üle 100 kilomeetri. Me oleme kokku leppinud siseministriga, et vastavalt vajadusele me oleme valmis eelladustama need traadirullid sinna, kus on vaja," sõnas kaitseminister Kalle Laanet.

23 miljoni euro eest on PPA plaaninud osta piirile seirevahendeid Euroopa liidu raha eest. Kui see raha järgmise aasta märtsis ei tule, võetakse raha avansina oma piiriarenduse kukrust.

Jaani küsib lisaks sellele riigilt raha idapiirile tara ehitamiseks kohtades, kuhu seni aeda planeeritud pole. "Me räägime paarist miljonist eurost näiteks, et mõnes piirkonnas ikkagi ehitada füüsiline piiritara," ütles Jaani.

Valgevene opositsiooniportaali Nexta andmeil on täitumas hotellid Bresti piirilinnas, sealt võib Poola oodata järgmist lööki. Saksa meedia refereerib Euroopa Komisjoni uuringut, mille kohaselt Pihkva lennuväli võiks võtta vastu põgenikeüksusi Valgevenest Lätti ja Eestisse suunamiseks. Seni on Pihkva taotlenud rahvusvahelise lennuliikluse lube siiski Venemaa turistide teenindamiseks, ütleb PPA.

Jaani rõhutas, et Eesti välispiiri vaates tänase seisuga olukord muutunud ei ole.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: