Sanktsiooniähvardus pani Aerofloti muretsema
Euroopa Liidu võimalike sanktsioonide kehtestamine lennukompaniidele, mis aitavad Valgevenesse tuua EL-i riikidesse suunatavaid migrante, pani muretsema Vene suurima lennuettevõtte Aeroflot, mis kinnitas neljapäeval, et ei osale migrantide lennutamises Minskisse.
Teated selle kohta, nagu osaleks Aeroflot migrantide massilises transportimises Valgevenesse, ei vasta tõele, rõhutas ettevõtte pressiteenistus neljapäeval.
USA president Joe Biden ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütlesid kolmapäeval peetud kohtumise järel, et Lähis-Idast Valgevenesse migrante vedavatele lennuettevõtetele võidakse kehtestada sanktsioonid.
The EU and the US will cooperate on countries of origins and on sanctioning third countries airlines involved in trafficking. pic.twitter.com/DU603jzwH5
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 10, 2021
USA uudisteväljaanne Bloomberg teatas kolmapäeval, et võimalikud sanktsioonid võivad puudutada ka Vene suurimat lennukompaniid Aeroflot ja Türgi suurimat vedajat Turkish Airlines.
"Info võimalike sanktsioonide kehtestamisest avaldab olulist mõju ettevõtte tööle ja finantstegevusele ning kapitaliseeritusele. Aeroflot kavatseb kaitsta ettevõtte ja selle aktsionäride huvisid kõiki seaduslikke vahendeid kasutades, jättes sealhulgas endale võimaluse kaitsta ennast kohtus," teatas lennufirma oma pressiteates, mida tõlgendati ähvardusena meediaväljaannetele, mis Aerofloti võimnalikust sanktsioonide alla panemisest on teatanud.
Aeroflot kinnitas, et tema lennukid ei tee regulaarreise Iraagi ja Süüria linnadesse ega ka suunal Istanbul-Minsk, samuti ei korralda ettevõtte neisse ka tšarterlende.
EL kaalub sanktsioone ka Valgevene peamisele lennujaamale Minskis, vahendas "Aktuaalne kaamera". Ühe diplomaatilise allika sõnul on probleem aga see, et Minski lennujaamas asub Saksa suurettevõtte Lufthansa maapealne ja kaubateenindus.
Liikmesriigid kaaluvad ka, kas kehtestada Euroopa Liidus tegutsevatele firmadele keeld liisida oma lennukeid Belaviale.
Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenko on korraldanud tuhandete migrantide lennutamise Lähis-Idast Minskisse, kust nad saadetakse edasi Poola, Leedu või Läti piirile. Tuhandete migrantide kogunemine piirile Poolaga, mis neid riiki ei luba, on viinud pinged Lukašenko režiimi ja Lääne vahel uuele tasemele.
Saksamaa välisminister Heiko Maas rõhutas, et Valgevene-Poola piiril toimuva eest vastutab Lukašenko.
"Vastutus kannatuste eest lasub Lukašenkol ja tema abilistel Minskis. Tahan veel lisada, et vaatamata poliitilistele aruteludele ja debattidele, mis meil on Euroopa Liidus seoses Poolaga, ei ole siinkohal probleem Poolas. Probleem on Valgevene ja seal tegutsev režiim. Seepärast vajab Poola ka Euroopa solidaarsust," rääkis Maas.
Aleksandr Lukašenko ütles, et Valgevene vastab sanktsioonidele. "Me kütame Euroopat ja nad ähvardavad piiri sulgeda. Mis siis, kui me katkestame gaasitransiidi? Seetõttu soovitan Poola, Leedu juhtidel ja teistel peata inimestel enne sõna võtmist mõelda. Me ei tohiks oma suveräänsuse ja iseseisvuse kaitsmiseks peatuda mitte millegi ees," ütles Lukašenko.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax, Kommersant.ru