Kreeka kohus lükkas edasi protsessi 20 humanitaarabitöötaja üle

Kreekas algas neljapäeval kohtuprotsess 24 abitöötaja üle nende rolli eest migrantide Kreekasse jõudmisel 2016. kuni 2018. aastal. Kohe istungi alguses lükkas kohus protsessi edasi.
Kohtualuseid süüdistatakse muu hulgas spionaažis, võltsimises ja raadiosageduste ebaseaduslikus kasutamises, vahendas BBC.
Prokurörid väidavad, et migrantide otsimis- ja päästerühmaga seotud abitöötajad jälgisid Kreeka rannavalve raadiokanaleid ning kasutasid võltsitud numbrimärkidega sõjaväesõidukit Lesbose saarel keelatud aladele sisenemiseks.
Süüdimõistmise korral võib oodata kohtualuseid viieaastane vanglakaristus.
Mõni abitöötaja on jätkuvalt uurimise all mitmes väidetavas kuriteos, nende seas inimeste smugeldamises. Selles süüdimõistmine võib lisaks tuua kuni 25 aastat vangistust.
Kohtunik aga otsustas kohe istungi alguses protsessi edasi lükata. Kohtuniku sõnul ei ole kohus pädev seda juhtumit arutama. Nüüd asub juhtumit arutama apellatsioonikohus, sest üks kaitsealustest on advokaat ning Lesbose kohalik kohus ei saa advokaatide üle õigust mõista.
Inimõigusorganisatsioonid on kohtuprotsessi hukka mõistnud, nimetades seda poliitiliselt motiveerituks. Amnesty International on nimetanud süüdistusi farsiks.
Kohtuprotsess on Lesbose saarel, mis on olnud Vahemere migrandikriisi keskmes.
Kyriakos Mitsotakise valitsus on tugevdanud kontrolli inimõigusorganisatsioonide üle, püüdes piirata riiki saabuvate migrantide arvu. Eelmisel aastal kehtestas valitsus rangemad reeglid kümnete rahvusvaheliste abiorganisatsioonide tegevusele. Kriitikute sõnul on organisatsioonidel nüüd Kreekas keerulisem tegutseda.
Toimetaja: Merili Nael