Prantsusmaa ja Itaalia sõlmivad laiaulatusliku koostöölepingu

Mario Draghi ja Emmanuel Macron
Mario Draghi ja Emmanuel Macron Autor/allikas: SCANPIX/AFP/LUDOVIC MARIN

Prantsusmaa ja Itaalia sõlmivad sel nädalal Roomas sõpruslepingu, mille eesmärk on suurendada koostööd nii välispoliitikas, kaitsepoliitikas kui ka kultuuris.

Leping on 60 lehekülge pikk ja peegeldab Prantsusmaa-Saksamaa lepingut, mis sõlmiti juba 1963. aastal, vahendas Financial Times.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Itaalia endine peaminister Paolo Gentiloni arutasid lepingu sõlmimist juba 2017. aastal. Itaalias tuli 2018. aastal aga võimule parempoolne koalitsioon, millel olid Pariisiga erimeelsused sisserändega seotud küsimustes. Mario Draghi juhitud valitsuse võimuletulekuga projekt taaselustati. 

Draghi valitsus soovib paremaid suhteid Pariisiga. Selle eesmärk on suurendada Itaalia rolli Euroopa tasandil. Saksamaa keskendub üha rohkem sisepoliitikale, kuna Angela Merkel lahkub ametist. 

Macron tahab samuti tugevdada Itaaliaga sidemeid. Prantsusmaa on järgmine Euroopa Liidu eesistujariik. Samuti toimuvad riigis järgmisel aastal presidendivalimised. 

Rooma ja Pariisi telg võib samuti suurendada EL-i võla- ja eelarvepuudujäägi eeskirjade reformi elluviimist. Austria, Taani, Soome ja Holland ei toeta reformi, teatas Financial Times. 

Kõige rohkem tekitavad Prantsusmaa ja Itaalia vahel erimeelsusi majanduslikud küsimused. 

Prantsusmaa-Saksamaa ühisettevõte  KMW+Nexter tahab 650 miljoni euro eest osta Itaalia riigifirma Leonardo kaitsesüsteemide divisjoni. Divisjoni kuulub kaks ettevõtet, mis on juhtivad suurtükkide ja torpeedode tootjad. 

Draghi koalitsioonipartner Viie Tähe Liikumine teatas, et ei toeta Itaalia strateegiliste varade müümist välisinvestorile. 

Prantsusmaa ja Itaalia ettevõtete vahel on minevikus toimunud palju ülevõtmislahinguid. 

"Prantsuse tööstuskontsernid on kokku ostnud palju Itaalia ettevõtteid," ütles Prantsusmaa Rahvusvaheliste Suhete Instituudi teadur Philippe Moreau. 

Prantsusmaa luksuskaupade ärimehed Bernard Arnault ja Francois Pinault on viimaste aastate jooksul üle võtnud mitu kuulsat Itaalia kaubamärki.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: