Briti välisminister G7 liikmetele: peame koos agressorite vastu seisma

Liz Truss.
Liz Truss. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Phil Noble

Lääs ja tema liitlased peavad seisma ühtsena agressiooni vastu, ütles Briti välisminister Liz Truss laupäeval G7 välisministrite kohtumisel, mis on pühendatud Venemaast ja Hiinast lähtuvatele ohtudele.

Kahepäevane kohtumine Liverpoolis on G7 liikmete viimane silmast silma kokkusaamine Suurbritannia eesistumise ajal. Järgmisel aastal võtab teatepulga üle Saksamaa.

Välisministrite arutelude peateema on Vene vägede koondumine Ukraina piirile, kuid juttu tuleb ka Hiinast, Iraani tuumaambitsioonide piiramisest ja kriisist sõjaväehunta võimu alla läinud Myanmaris.

"Me peame seisma tugevana vastu agressoritele, kes püüavad tõmmata koomale vabaduse ja demokraatia piire," ütles Truss kõnelusi avades.

"Selleks peab meil olema täiesti ühtne hääl. Me peame laiendama oma majandus- ja julgeolekuseisukohti üle maailma."

Truss kohtus reedel tippkohtumise kõrvalt USA välisministri Antony Blinkeni ja uue Saksa välisministri Annalena Baerbockiga. Truss ja Blinken väljendasid muret Vene sõjaväelaste koondumise üle Ukraina piiri lähedal, teatas Briti välisministeerium.

"Igasugune Venemaa sissetung oleks strateegiline viga, millel on tõsised tagajärjed," märkis välisministeerium.

Blinken sõidab järgmisel nädalal Kagu-Aasiasse, et rõhutada piirkonna tähtsust Washingtoni strateegias üha võimukamaks muutuva Hiina talitsemiseks.

Pühapäeval võtavad Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) ministrid esimest korda osa G7 tippkohtumisest. Lõuna-Korea, Austraalia, Lõuna-Aafrika Vabariik ja India on ka Suurbritannia valitud G7 külaliste hulgas, kuid paljude riikide esindajad osalevad koroonapandeemia tõttu virtuaalselt.

Truss ütles enne kohtumist, et soovib G7 riikide vahele tihedamaid sidemeid kaubanduses, investeeringutes, tehnoloogias ja julgeolekus, et kaitsta ja edendada demokraatiat ja vabadust kogu maailmas.

G7 liikmed on maailma juhtivad tööstusriigid Ameerika Ühendriigid, Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: