Teisipäeval võib enamik uutest teisest sambast lahkunuist raha kätte saada

Kaubanduskeskuse sissepääs
Kaubanduskeskuse sissepääs Autor/allikas: (Siim Lõvi /ERR)

Pensionikeskus alustas teisest sambast teise laine käigus lahkujatele raha üle kandmist ja enamik 12 236 lahkujast võiks raha oma kontol näha juba päeva jooksul. Kokku makstakse välja 94,9 miljonit eurot.

"Tänasest hakkame väljamakseid tegema," ütles Pensionikeskuse juhatuse liige Kristi Sisa. Pensionikeskus plaanib maksed päeva jooksul ära teha, kuid millal need reaalselt inimeste arvetele jõuavad, sõltub pankadest.

Eesti pankade puhul peaksid maksed enamasti päeva jooksul arvele jõudma, rääkis Sisa, lisades, et kindlasti saab öelda, et inimesed saavad raha kätte hiljemalt nädala jooksul.

Kui Pensionikeskus maksab kokku välja 94,9 miljonit eurot ehk 7756 eurot lahkuja kohta, ei tähenda, et see summa ka kontodele laekub. Teisest sambast läheb maha tulumaks, enamasti 20 protsenti, kuid mõnedel juhtudel ka vähem.

Teises voorus väljamaksete tegemise avalduste tegemine lõppes juulis. Praeguseks on lõppenud ka kolmandas voorus väljamaksete tegemise tähtaeg. Kui esimeses voorus esitas taotluse 149 260 inimest, teises voorus 12 236 inimest, siis kolmandas, augustist novembrini kestnud voorus esitas avalduse 23 340 inimest.

Kui palju päriselt mais väljamakse saavad, ei ole veel kindel, kuna märtsi lõpuni saab veel avaldusi tagasi võtta. Pensionikeskus ei osanud ka öelda, kui suur võiks olla kolmandas voorus välja makstava raha kogusumma, sest jooksvalt seda numbrit ei jälgita, kuid Sisa sõnul võiks see keskmiselt jääda samasse suurusjärku praeguste lahkujatega.

Detsembrist algas avalduste vastuvõtmine ka neljandas voorus teisest pensionisambast lahkumiseks. Praeguseks on esitatud 985 avaldust raha väljamaksmiseks septembris.

Kolme lukus vooru peale kokku on otsustanud teisest pensionisambast lahkuda 184 836 inimest. Kokku on Eestis teise sambaga liitunud 788 321 inimest. Pensionifondidest võeti möödunud aastal välja umbes viiendik, suurem osa mullu septembris, kui maksti välja 1,32 miljardit eurot.

Pensioni teisest sambast saab lahkuda kolmel korral aastas, esitades selleks avalduse etteantud tähtaegadel. Avaldust on võimalik ka tühistada kuni kuu enne väljamakse tegemist. Süsteemi lõi Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon. Muudatuse ja väljamaksete järel tegi Eesti eratarbimine möödunud sügisel märgatava hüppe.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: