X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ratas: kiiresti on vaja uusi samme Eesti inimeste aitamiseks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu esimees ja Keskerakonna juht Jüri Ratas peab praegust energiahindade kompenseerimist keeruliseks ja osale inimestele vastuvõetamatuks, mistõttu on vaja lisameetmeid.

"Praegustest meetmetest ei piisa," ütles Ratas saates "Otse uudistemajast" tarbijate energiahindade suuri kulusid kommenteerides.

Ratase sõnul on praeguse kompensatsioonimeetme töötanud välja riigihalduse minister Jaak Aab ja on küll abiks, aga kuna kütteperiood kestab veel mitu kuud, tuleb leida kiiresti järgmisi lahendusi: "Loomulikult on [praegust süsteemi – toim] keeruline rakendada, aga teine alternatiiv on, et meil ei ole seda kokkulepet."

Riigikogu esimehe sõnul andis peaminister Kaja Kallas majandus- ja taristuminister Taavi Aasale ülesandeks tulla neljapäeval valitsuses välja järgmiste ettepanekutega energiakriisi lahendamiseks.

Seetõttu esitab Keskerakond ettepanekud erakliendi jaoks lisaks kompenseerida elektri- ja gaasiarvetest poole ning ettevõtjate jaoks võrgutasude hinna täies mahus.

Ehkki Ratasel pole kindlust, et Reformierakond neljapäevasel istungil ettepanekuid toetab, on tema sõnul vaja lahendused leida kiiresti.

"Loodan, et mõlemad valitsuspartnerid saavad aru, et meil on vaja teha uusi samme, kuidas Eesti inimesi aidata," ütles Ratas. "Otsused peavad sündima lähinädalatel, seda ei ole kuskile lükata."

Ratas kinnitas, et kui Reformierakond peaks tulema välja ettepanekuga tõsta kulude kompenseerimiseks tulumaksuvaba miinimumi 500 eurost kõrgemale, siis see vääriks debatti, kuna ettepanek ühtiks Keskerakonna maailmavaatega.

Samas ei piirduks see Keskerakonna ettepanekus välja toodud kolmel järgneval kuul veidi enam kui 50 miljoni suuruse lisakuluga, milleks peaks raha tulema lisaeelarvest, vaid oleks riigi jaoks tunduvalt suurem püsikulu aastateks, mis nõuab eelarvestrateegia muutmist.

Eesti vajab tuuleparke

Ratas sõnas, et ehkki talvel on kummaline selle ettepanekuga vähese tuule tõttu välja tulla, siis tegelikult tuleb Eestis suurendada tuuleenergia loomise võimekust. See tähendaks tuuleparkide rajamist. Ta möönis, et paraku on inimestel suhtumine, et tuuleenergia on väärtuslik, ent seda ei tohiks toota inimese tagaaias. Selle lahenduseks võiksid olla toetusmeetmed.

Meetmeid peaks rakendama ka selleks, et inimesed saaksid oma kodus ümber ehitada küttesüsteeme ning rajada päikesepaneele.

Euroopa Liidu kliimapaketist "Eesmärk 55" kõneldes ütles Ratas, et Euroopa Liidu asjade komisjon on teinud õigesti, et nad pole kiirustanud selle vastuvõtmisega.

"Ma ei ennusta sellele paketile kiiret vastuvõttu," jättis Ratas lahtiseks otsad, kas ka jaanuari lõpuks on oodata paketi vastuvõtmist.

Kuigi paketi eesmärk tagada puhtam keskkond on vajalik, siis tuleb Ratase hinnangul lisaks keskkonnale arvestada ka majanduse ning inimeste sotsiaalse toimetulekuga ning selles valguses peab Eesti enda huvide eest väga tugevalt seisma.

Toimetaja: Karel Vähi

Allikas: "Otse uudistemajast"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: