Koolilaste karantiini saab esmaspäevast lõpetada negatiivse kiirtestiga

Kiirtestimine Heimtali koolis
Kiirtestimine Heimtali koolis Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Valitsuse otsusega saavad koolilapsed ja -noored alates esmaspäevast lõpetada eneseisolatsiooni senise PCR-testi asemel viiendal päeval tehtava antigeeni kiirtestiga.

Uus kord puudutab kõiki üldharidus-, kutse- ja huvikoolide õpilasi ning noorsootööasutusi külastavaid noori, kes ei ole vaktsineeritud ega Covid-19 haigust läbi põdenud. Muudatuse eesmärk on vähendada PCR testimise koormust, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Õpilane, kelle lähikontakt on toimunud haridusasutuses, peab kontakti teadasaamise hetkest minema koju karantiini. Karantiini lühendamiseks peab ta viienda päeva hommikul pärast lähikontakti toimumist tegema antigeeni kiirtesti. Kui testi tulemus on negatiivne, tohib ta samal päeval ja järgmised kaks päeva käia üksnes koolis, osaleda huvihariduses ja noorsootöös.

Muud tegevused, kus kontrollitakse Covid-tõendit, nagu kinos, teatris, kontserdil, muuseumis, spaas, kohvikus käimine, on seitse päeva pärast lähikontakti keelatud. Covid-19 sümptomite ilmnemisel tuleb õpilasel jääda kohe koju.

Kui viiendal päeval tehtud kiirtest on positiivne, siis õpilane kooli minna ei tohi ning peaks võtma ühendust oma perearstiga või helistama perearsti nõuandeliinile 1220.

Kui õpilane tuleb reisilt, peab ta neli päeva veetma eneseisolatsioonis. Viiendal päeval saab ta end testida antigeeni kiirtestiga. Kui test on negatiivne ja õpilasel ei ole haiguse sümptomeid, tohib ta edasised kolm päeva minna üksnes kooli ja osaleda huvihariduses, noorsootöös. Kaheksandal päeval eneseisolatsioon lõpeb.

Kui õpilane end testida ei soovi, tuleb tal viibida seitse päeva pärast lähikontakti karantiinis.

Vaktsineeritud või viimase kuue kuu jooksul COVID-19 haiguse läbipõdenud lähikontaktsed õpilased ei pea jääma karantiini, küll aga peavad nad jälgima hoolikalt oma tervist, kandma rahvarohketes kohtades maski, vältima mittevajalikke kontakte ning mitte külastama riskirühma kuuluvaid lähedasi.

Uus kord vähendab järjekordi

Kasvav nakatumine koroonaviiruse omikroni tüvega on pannud PCR-testimisele suure koormuse, mistõttu on mõistlik keskenduda sümptomitega inimeste testimisele, ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik

"Koolides aitavad tõhusalt eesmärki täita kiirtestid, mida kasutatakse viiruse leviku tõkestamiseks üha laialdasemalt ka paljudes ettevõtetes ja riigiasutustes," lisas ta.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna märkis, et uue testimise korraldusega muutub isolatsiooni lõpetamine õpilaste jaoks edaspidi lihtsamaks. "Kui lähikontaktis olnud õpilasel sümptomeid ei teki, siis ei ole enam vaja minna testimispunkti PCR testi tegema, vaid piisab kodusest kiirtestist," lausus ta.

Muudatuse eesmärk on vähendada PCR-testimise koormust ja testimisel tekkinud järjekordi. Kiire levikuga omikron-tüve domineerimine on toonud kaasa haigestumise suure kasvu ja järsult tõstnud avaliku testimise koormust. Ülekoormuse vältimiseks on võimalik ressursimahukas massiline koolilaste ja -noorte PCR testimine asendada asümptomaatiliste lähikontaktsete puhul antigeeni kiirtestiga, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Praegu kehtiv kord näeb ette, et koolis või huvihariduses toimunud lähikontakti korral tuleb kohe pärast sellest teadasaamist jääda koju ja teha mitte varem kui kontaktist möödumise neljandal päeval koroonaviiruse PCR test.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: