Kiik: teadusnõukoda ei soovita kiirtestide kasutamist koroonapassis
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles, et teadusnõukoda ei soovita valitsusel tuua vaktsineerimistõendi kõrvale tagasi võimalust saada restoranidesse ja meelelahutusüritustele negatiivse kiirtestiga.
Riigikogus patsiendi- ja vaktsiinikindlustuse eelnõu tutvustanud Kiik ütles parlamendi ees, et teisipäeval valitsuskabinetis kuulasid ministrid ka teadusnõukoja ettepanekuid ja mõtteid ning tema sõnul on kõik ühel meelel selles, et varem või hiljem tuleb Covidi reegleid leevendama hakata.
"Praegu on peamine murekoht, et viiruse levik on veel tõusvas faasis. Ka haiglate arvud ei ole veel langustrendi näidanud, pigem isegi siin kas heal juhul stabiliseerumist või kerget tõusu, mistõttu teadusnõukoja ettepanek ja soovitus oli tõesti veel neid kiirteste mitte kasutusele võtta nakkusohutuse ühe alternatiivse tõendina," ütles Kiik.
"Aga teadusnõukoda toetab samuti seda debatti ja arutelu, et järk-järgult tavaolukorda naasta," lisas Kiik.
Kiik täpsustas ERR-ile, et ilmselt jätkab valitsus selle küsimuse arutamist nädala pärast.
"Valitsuskabinet täna ühtegi leevendusotsust ei teinud, aga ma olen kindel, et me jätkame neid debatte ja arutelusid covidi reeglite ja kogu selle korralduse üle," ütles Kiik.
"Me näeme, et omikroni tüve valguses on olukord selgelt muutunud ja tänu sellele, et Eesti elanikest on ligi kolmveerand täiskasvanutest vaktsineeritud, siis haiglaravi numbrid on märkimisväärselt madalamad kui varasemate lainete puhul," lausus Kiik.
Keskerakond on viimastel päevadel asunud jõuliselt toetama seisukohta, et avalikesse kohtadesse pääsemisel võiks vaktsineerimis- või läbipõdemistõendi kõrval kehtida taas ka negatiivne kiirtest. Seda seisukohta toetab ka viroloog ja endine teadusnõukoja juht Irja Lutsar.
Lutsari hinnangul on praegu koroonatõendid vajalikud ennekõike reisimisel ja riigisiseselt võiks koroonapassi kõrval aktsepteerida ka negatiivset kiirtesti tulemust.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Indrek Kiisler