Peruu sai neljanda valitsuse viimase kuue kuu jooksul

Peruu president Pedro Castillo (vasakul) ja uus valitsusjuht Anibal Torres
Peruu president Pedro Castillo (vasakul) ja uus valitsusjuht Anibal Torres Autor/allikas: SCANPIX/AP/Martin Mejia

Peruu vasakpoolne president Pedro Castillo nimetas teisipäeval ametisse uue valitsuskabineti, mis on neljas pärast tema võimuletulekut kuus kuud tagasi. Välja vahetati ka vaid kolm päeva ametis olnud peaminister.

"Jah, ma vannun," teatas peaministri rolli üle võtnud advokaat Anibal Torres, kui Castillo ta lühikesel tseremoonial Limas valitsuspalees ametisse vannutas.

79-aastane Torres oli juulis ametisseasunud valitsuse justiitsminister.

Castillo poole aasta pikkust ametiaega on iseloomustanud tagasilöögid ja valitsusesisesed võitlused, aga ka paremäärmuslaste rünnakud, mis lõppesid ebaõnnestunud katsega teda tagandada.

Nädal tagasi nimetas Castillo ametisse oma kolmanda valitsuskabineti pärast seda, kui peaminister Mirtha Vasquez ootamatult tagasi astus. See oli tingitud lahkarvamustest ametikõrgenduste üle politseis.

Tema asemele määras president advokaadi ja parlamendiliikme Hector Valer Pinto, kes samuti lahkus, kui Lima ajalehtedes ilmus artikkel, milles tema naine ja tütar kirjaldasid 2016. aastal toimunud väidetavat perevägivalda.

"Castillo näib olevat labürinti eksinud ja küsimus on selles, kuhu ta välja pääseb. Seetõttu elavad peruulased suures ärevuses, sest nad ei tea, mis juhtuma hakkab," rääkis poliitikaanalüütik ja endine suursaadik Hugo Otero AFP-le.

Poliitikaanalüütiku Eduardo Balloni jaoks on Castillo hädad lihtsalt poliitilise süsteemi pikaajalise kriisi jätkumine, nagu ta ütles päevalehele La Republica.

2020. aasta novembris sai riik viie päevaga kolm presidenti.

Torresel on nüüd 30 päeva aega, et saada kongressilt uuele valitsusele heakskiit.

Vastasel korral peab Torres tagasi astuma ja Castillo moodustama viienda valitsuskabineti.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: France 24, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: