Saksamaa keskpanga juht: EL peab rahapoliitikat karmistama

Joachim Nagel
Joachim Nagel Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/POOL

Saksamaa keskpanga juht Joachim Nagel ütles kolmapäeval, et Euroopa Liit peab oma rahapoliitikat karmistama. Nagel kutsus samuti Brüsselit üles karmistama EL-i eelarvepuudujäägi eeskirju.

Nagel sai Saksamaa keskpanga juhiks jaanuaris. Nageli sõnul peab EL oma rahapoliitikat karmistama, kuna inflatsioon euroalal kiireneb. 

"Paljud riigid leevendavad koroonapiiranguid. Majandus taastub. Tööhõive on hea. Seetõttu tuleb muuta rahapoliitikat," ütles Nagel ajalehele Die Zeit

Nageli hinnangul hinnatõus Saksamaal sel aastal jätkub. Nageli sõnul kutsub ta Euroopa Keskpanka 10. märtsil üles muutma oma rahapoliitikat ja vähendama varaoste, vahendas Financial Times.

Nagel kutsus Brüsselit üles karmistama ka EL-i fiskaalreegleid. Eelarve eeskirjade kohaselt peavad liikmesriigid säilitama eelarvedistsipliini, nende riigieelarve peab olema tasakaalus või ülejäägis. Reeglid peatati eelmisel aastal pandeemia tõttu. 

"See, mis kehtib rahapoliitika kohta, kehtib ka eelarvepoliitikat kohta. Pärast pandeemiat peab palju muutuma. Kui kriis on ületatud, peame vähendama võlakoormust ja koguma uuteks kriisideks reserve," ütles Nagel. 

"Peame mõtlema selgemate, lihtsamate ja rangemate reeglite peale," lisas Nagel. 

Nageli hiljutised kommentaarid on vastuolus Itaalia ja Prantsusmaa poliitikute üleskutsetega reformida EL-i eelarve eeskirju. Rooma ja Pariis soovivad suurendada riiklikke investeeringuid. 

Euroopa Keskpanga juht Christine Lagarde keeldus eelmisel nädalal kordamast oma varasemat väidet, et intressimäärade tõus on sel aastal "väga ebatõenäoline". Selle asemel väljendas ta muret kiire hinnatõusu pärast. 

Rahvusvahelised investorid muretsevad aga, et kui Euroopa Keskpank (ECB) kiiresti rahapoliitikat muudab, võib see vallandada eurotsoonis uue võlakriisi.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: