Vabariigi aastapäeva paraadil näeb Kõud, Briti ja Prantsuse tanki

Liikursuurtükk K9 Kõu.
Liikursuurtükk K9 Kõu. Autor/allikas: mil.ee

Eesti Vabariigi 104. aastapäeva paraadil Tallinnas Vabaduse väljakul näeb nii Eesti kui liitlaste lahingutehnikat, seal hulgas Suurbritannia ja Prantsuse tanki ning näitusealas esmakordselt Eesti kaitseväe värvides liikursuurtükki K9 Kõu.

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.15 ning paraad algab kell 12, teatas kaitseväe peastaap. Paraadi võtab vastu president Alar Karis, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Paraadist võtab osa üle 700 osaleja ja 18 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 28 lippu, neli kompaniid, 12 rühma, 15 jagu ja kaks orkestrit.

Esmakordselt osalevad paraadil jalgsiüksusena ka reservväelased - 2. jalaväebrigaadi 22. jalaväepataljon.

Liitlastest on paraadil esindatud Belgia, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi liputoimkonnad. Samuti osalevad paraadil NATO Eesti lahingugruppi kuuluvad Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Prantsuse üksused lahingutehnikal. Kooskõlastatult liitlasega näeb paraadil ka Suurbritannia tanki Challenger ja Prantsuse tanki Leclerc.

Plaanide kohaselt teevad sobiva ilma korral paraadist ülelennu Eesti ja liitlaste õhuvahendid. Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud.

Kaitsevägi tuletab ühtlasi meelde, et kohapeale paraadi vaatama tulevatel pealtvaatajatel tuleb kinni pidada vabariigi valitsuse kehtestatud ohutusreeglitest koroonaviiruse leviku piiramiseks.

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja liitlaste lahingutehnikaga. Tehnikanäituse ala on piiratud.

Näitusealas saab näha Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23 mm õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9, puksiirmasinat MB Actros 4150K.

Paraadi ja näitusealal kehtivatest reeglitest saab lähemalt lugeda kaitseväe peastaabi kodulehelt.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: