Riik loobus esialgu Mobiil-ID asemele uue terviklahenduse otsimisest

Mobiil-ID
Mobiil-ID Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ja Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) otsisid mullu praeguse Mobiil-ID asemele uut terviklikku lahendust. Hanke ebaõnnestumise järel ei plaani RIA aga esialgu uue lahenduse otsimisega edasi minna ning seab prioriteediks praeguse teenuse jätkamise.

Riiklikult tagatud Mobiil-ID lahendust haldab praegu SK ID Solutions, kuid ettevõttega sõlmitud leping lõppeb tänavu juunis. RIA on moodustanud töögrupi, millega otsib lahendust teenuse jätkamiseks, kuid millise hanke RIA korraldada plaanib, ei ole veel teada.

RIA kommunikatsioonijuhi Helen Uldrichi sõnul valmistab Euroopa Liit parasjagu ette e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste määruse muudatust, millega on plaan teha võimalikus plokiahela tehnoloogial põhinevate digitaalsete rahakottide üleeuroopaline kasutamine.

Amet ei pea uue tehnoloogia kasutusele võtmise kõrval mõistlikuks arendada eraldi ka vaid Eesti jaoks mõeldud lahendusi. "Seetõttu ei otsi me hetkel nii-öelda terviklahendust," sõnas Uldrich.

Uue terviklahenduse otsimist alustasid ametid juba 2020. aasta jaanuaris. Soov oli leida täiesti uus lahendus, mis ei põhineks SIM-kaardil ja toimiks mobiilsel seadmel. Hankele laekus kaks pakkumist, üks praegu Mobiil-ID-d ja Smart-ID-d opereerivalt SK ID Solutionsilt ning teine Belgia ettevõttelt Belgian Mobile ID.

Vaid Belgia firma tegi hankel lõpliku pakkumise, Eesti ettevõtte hinnangul ei oleks hanke tingimustele vastava teenuse välja töötamine olnud äriliselt mõistlik. Belgia firma pakkumine aga ei vastanud mitmes punktis riigi soovidele ning hange luhtus.

Kümme aastat tagasi võitis hanke Swedbanki, SEB Panga ja Telia Eesti ühiselt loodud SK ID Solutions, kellega sõlmitud leping lõppeb tänavu 30. juunil. Ettevõte on lubanud teenust töös hoida veel vähemalt viis aastat.

Seaduse järgi peab Eestis olema kaks elektroonilist autentimisvahendit, praegu on olnud selleks ID-kaart ja riiklikult toetatud Mobiil-ID.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: