Euroopa Liit ja USA kehtestavad sanktsioonid Putinile ja Lavrovile

{{1645814820000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/HANNIBAL HANSCHKE/AFP

Euroopa Liit kehtestab sanktsioonid Venemaa presidendile Vladimir Putinile ja välisminister Sergei Lavrovile.

BBC teatel külmutatakse Putini ja Lavrovi varad, kuid täpsemaid detaile pole avaldatud.

"Ma märgin, et ainsad riigijuhid maailmas, kellele Euroopa Liit on sanktsioonid kehtestanud, on Süüria Assad, Valgevene Lukašenko ja nüüd ka Venemaa Putin," ütles EL-i välispoliitika juht Josep Borrell.

Valge Maja teatas, et liitub Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigiga ja kehtestab samuti sanktsioonid Putinile ja Lavrovile.

Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki ütles reedesel pressikonverentsil, et USA kehtestab sanktsioonid Putinile, Lavrovile ja teistele, kes Venemaal julgeoleku eest vastutavad.

Hiljem kinnitas USA rahandusministeerium, et lisaks Putinile ja Lavrovile määratakse sanktsioonid Venemaa kaitseministrile Sergei Šoigule ja Vene relvajõudude kindralstaabi ülemale Valeri Gerassimovile.

"President Putin ja minister Lavrov on otseselt vastutavad provotseerimata ja ebaseadusliku edasise Ukrainasse, demokraatlikku suveräänsesse riiki sissetungi eest. See on üliharuldane, et rahandusministeerium kehtestab sanktsioonid riigipeale," seisab ministeeriumi teates.

Rahandusministeerium märgib, et on juba varem määranud sanktsioonid Vene julgeolekunõukogu 11 liikmele ning kehtestab neid valitsevale eliidile veel, kui Venemaa sõda jätkab.

Lisaks teatas Psaki Twitteris, et rahandusministeerium kehtestab sanktsioonid ka Venemaa otseinvesteeringute fondile, mida ta kirjeldas kui riigile kuuluvat finantsüksust, mis toimib riikliku investeerimisfondina ja mis peaks meelitama kapitali Venemaa majanduse kiiresti kasvavatesse sektoritesse.

Rahandusministeeriumi kinnitusel, et sammud Venemaa otseinvesteeringufondi vastu astutakse lähipäevil.

Kui Suurbritannia ja Euroopa Liidu sanktsioonid keskenduvad varade külmutamisele, siis USA sanktsioonide hulka Putinile ja Lavrovile kuulub ka reisikeeld.

Ka Kanada peaminister Justin Trudeau teatas reedel, et riik kehtestab sanktsioonid Putinile ja Lavrovile. Lisaks kaalub Kanada täiendavaid sanktsioone Valgevenele ja selle liidritele Ukrainasse sissetungi toetamise pärast.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles, et "ei Putinil ega Lavrovil pole pangakontosid Suurbritannias ega mujal".

Meedias on varem pakutud, et Putini varanduse suurus võib olla kuni 200 miljardit dollarit. Putin teenib aastas ametlikult umbes 120 000 eurot. Lavrovi aastane teenistus on varanduse suurust arvestades samuti suhteliselt tagasihoidlik.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: BBC, Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: