Venemaal trükitud raamatud jäävad Eesti kaupluste lettidele edasi

Rahva Raamat
Rahva Raamat Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Enamik Eesti jaemüügikette on eemaldanud valikust Vene ja Valgevene toidukaubad, kuid Venemaal toodetud raamatud jäävad kaupluste valikusse edasi. Nende asendamine poleks nii kiiresti võimalik ega ka vajalik, leiavad kauplused. Venemaal trükitud perioodika on aga lettidelt kadumas.

Venemaalt ja Valgevenest pärit kauba lettidelt eemaldamise alguspäevadel hakkasid Prisma Peremarketid oma riiulitelt kokku korjama ka nendes riikides kirjastatud raamatuid.

"Esialgu hakati kauplustest eemaldama ka Vene päritolu raamatuid, kuid koostöös raamatute tarnijatega selgus, et asendust neile ei ole teistest riikidest võimalik nii kiiresti leida," rääkis Prisma kommunikatsioonijuht Kristiina Tamberg. "Seetõttu jäävad venekeelsed raamatud endiselt müügile ja pannakse nii pea kui võimalik riiulitele tagasi neis kaupluses, kus juba jõuti muudatused teha," ütles Tamberg.

"Prisma väärtustes on eri kultuuride ja rahvuste austamine kõrgel kohal, seega otsustasime lõpetada küll Vene toodete müügi, kui raamatutele tegime erandi," lisas ta.

Rahva Raamat, kes tegeleb raamatute jaemüügiga nii oma kauplustes kui ka jaekettides, pole rutanud Vene päritolu raamatuid oma lettidelt kokku korjama.

"Võimalus haridusele ja arengule tuleks Rahva Raamatu hinnangul Eesti kultuuriruumis säilitada endiselt igas keeles, sest siinses kontekstis on keeleoskus hariva ja kultuurilise sisu mõistmisel täna määrav," rääkis Rahva Raamatu tegevjuht Priit Peterson.

"Kõigi venekeelsete raamatute müügilt eemaldamine tähendaks, et kättesaamatuks muutuvad nii meie tänases haridussüsteemis kasutatavad venekeelsed õppematerjalid, lasteraamatud kui ka klassikaks kujunenud ilukirjandus," rääkis Peterson.

Ta lisas, et nii nagu ei arva täna keegi, et eesti keelde tõlgitud Dostojevski looming tuleks müügilt eemaldada, pole vajalik sama raamatu müügi keelamine ka originaalkeeles.

Venemaa perioodika kadus müügilt

Raamatud kuuluvad ka Selveri kaupluste sortimenti. Kaupluseketi pressiesindaja Rivo Veski sõnul tarnib neile raamatuid Rahva Raamat, kes pole Vene kirjastuste raamatute edasimüüki piiranud, seega on Vene ribakoodiga raamatud jätkuvalt saadaval ka Selveris.

Küll aga ei leia Selverist enam Vene ja Valgevene perioodikat, sest Selverit varustanud Lehepunkt OÜ loobus veebruari lõpus nende riikide perioodika edasimüügist reaktsioonina Venemaa ja Valgevene agressioonile Ukrainas.

Seega ei leia sealt pärit perioodikat ka R-Kioski ja Lehepunkti teiste koostööpartnerite riiulitelt. Mujal riikides, nagu Eestis, trükitud venekeelne ajakirjandus ja meelelahutus on kaupluste riiulitel jätkuvalt saadaval.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: