Sanktsioonid on toonud Venemaale pretsedenditu majanduskriisi

Foto: ERR/ Hege-Lee Paiste

Ukraina ründamise eest kehtestatud sanktsioonid on Venemaale juba raskelt mõjunud, tuues kaasa pretsedenditu majanduskriisi. Rubla ostujõud langeb, inimesed rabavad poest asju, välisfirmad lahkuvad riigist ja tööpuudus on hüppeliselt kasvamas.

"Venemaa majandus, kui ei ole sooritanud otseselt enesetappu, siis sellise jõulise enda sandistamise on sooritanud küll. Kohutavalt palju erinevaid majandussidemeid, mis toodavad raha, on katkenud," ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Koppel märkis, et kui varad enam raha ei tooda, on selgelt küsitav, mis on nende väärtus. "Probleem on põhimõtteliselt hiiglaslik ja pretsedenditu," sõnas ta.

"Riigi välisreserv on külmutatud. Riik ei saa kasutada oma dollarireserve ja ka teistes välisvaluutades on raskem arveldada. Välisarveldused on kinni, kapitalikontroll. Niisugune täiuslik majanduskriis," kirjeldas Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse juht Peeter Luikmel.

Venemaa keskpank üritas rublat kaitsta, tõstes baasintressimäära 20 protsendile. Siiski piiratud eduga.

"Täna tehti börs lahti. Rubla loomulikult alustas kiiret kukkumist. Ja kuna Vene keskpanga varad on osaliselt külmutatud, siis keskpank ei saa enam rubla kurssi turul toetada tugiostudega. On üsna selge, et rubla nüüd jätkab kukkumist päris suurel kiirusel," sõnas Eesti Moskva saatkonna II sekretär Ingvar Bärenklau.

Venemaa poodides on käimas ostupaanika, et vahetada kukkuva ostujõuga rubla asjade vastu.

"Esialgu veel põhikaupu jätkub, aga nii palju, kui ma poemüüjatega vestelnud olen, öeldakse, et osta kohe kaup ära, et see partii on viimane. Järgmine nädal tuleb laost sisse uus partii, aga see on juba palju kõrgema hinnaga," rääkis Bärenklau.

Koppeli sõnul on toimuv uskumatu. "Selliseid mastaape ei ole isegi võimalik ette kujutada. Inimesed on kukkunud vaesusesse, kes enne ei olnud vaesed. Paljud, kes olid võib-olla rikkad, on kukkunud kuskile keskklassi. Me alles hakkame nägema, kuivõrd suureks probleemiks see tegelikult saab," ütles ta.

"Kahjud, mis tekivad majandussuhete katkemisest – sellest, et üle 300 välisettevõtte on Venemaal oma tegevuse sulgenud, sajad tuhanded inimesed, kes on pigem keskklassi esindajad, kaotavad oma töö – see tegelikult on lähemate nädalate küsimus," rääkis Luikmel.

Vene valitsus plaanib katastroofi ära hoida, asudes riigist lahkuvaid ettevõtteid riigistama, säilitamaks maksimaalselt inimestele töö.

Lisaks plaanib Venemaa lähinädalatel loobuda oma riigivõla valuutas teenindamisest, mida turgudel võetakse riigi maksejõuetusena.

Koppeli sõnul on sõja lõpetamine Venemaa valitsusele ainus viis kriisist väljuda. "Vene valitsusel on võimalik hakata inimese moodi käituma. Lõpetada agressioon ja vaadata, kuidas oleks võimalik taastada majanduslikud suhted," ütles ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: