Vene investorid liiguvad sanktsioonidest pääsemiseks kauplemisel jüaanidele

Venemaa investorid püüavad Ukraina ründamise eest riigile kehtestatud sanktsioonidest pääsemiseks viia oma kauplemine üle Hiina jüaanidele, millega tehtud tehingute käive on veebruariga võrreldes kolmekordistunud, kirjutab Vene majandusleht Kommersant.
Jüaani kurss tõusis kolmapäeval Moskva valuutabörsil 21,4 rublani, mis oli seitse protsenti kõrgem kui teisipäeval. Päeva jooksul toimunud tehingute maht oli 8,72 miljardit rubla, mis on suurim alates 2015. aasta septembrist saadik.
Valuutatehingute kogumahust Moskva börsil kasvas jüaaniga tehtud tehingute maht 7,5 protsendini, mis on kümneid korda suurem kui veebruaris, märgib leht. Kui varasemalt tehti Moskva börsil päevas jüaaniga mõnisada tehingut kogumahuga 2-4 miljardit rubla, siis kolmapäeval toimus 53 000 tehingut, mille keskmine maht oli 165 000 rubla. Jüaaniga tehtud tehingute arv ületas dollari ja euroga tehtud tehingute hulka.
Moskva börsil suurimat arvu maaklerikontosid omav Tinkoff Investitsii märkis lehele, et tehingukäive jüaanidega kasvas 1. märtsiga võrreldes viis korda.
"Võimalused kaubelda vabalt dollarite ja eurodega on venemaalastel tugevalt piiratud. Ja see suurendab huvi jüaani vastu," ütles ettevõtte Otkrõtije Investitsii osakonnajuht Mihhail Šulgin ajalehele. Lisaks kaaluvad Vene pangad võimalusi avada kontosid jüaanidega arveldamiseks ning koos sellega ka UnionPay süsteemi pangakaartide väljastamist, mille abil saaks Hiina kaupu osta ilma selleks rublasid konverteerimata.
Olulist rolli investorite pöördumise jüaanide kasutamisele on mänginud Vene keskpanga kehtestatud reeglid valuutabörsile, mille kohaselt kehtib alates 4. märtsist dollarite, eurode ja naelsterlingitega kauplemisel 12-protsendine komisjonitasu. "Jüaanile selline nõue ei kehti ning suur osa spekulantidest on läinud oma kauplemisstrateegiates üle uuele instrumendile," ütles internetis tegutseva maaklerfirma BKS Mir investitsii esindaja Nikita Silkin.
Vene keskpangal oli 2021. aasta keskpaigas jüaanides reserve 76 miljardi dollari mahus. Lisaks on Venemaale tagatud Hiinaga vahetusmaht 150 miljardi jüaani mahus, märkis Šulgin.
Sellistes tingimustes jätkub investorite üleminek jüaanile, usuvad turuosalised, kuid kahtlevad, et see toimuks kiirelt. Dollaritest ja eurodest loobumist takistavad Venemaa kaubandussuhted Euroopa Liiduga. Pealegi lihtsalt ei jätku Venemaal Jüaane kõigile soovijatele, märkis Šulgin.
Toimetaja: Mait Ots