X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Swedbank Eesti endiseid juhte kahtlustatakse rahapesus

Swedbank
Swedbank Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigiprokuratuur esitas Swedbank Eestile ja selle endistele juhtidele kahtlustuse enam kui 100 miljoni euro ulatuses rahapesus, kirjutas Eesti Ekspress. Eesti prokuratuuri uurimine puudutab aastaid 2014–2016 ja võiks pangale kaasa tuua kuni 16 miljoni euro suuruse karistuse.

Eesti Ekspressi andmetel on kahtlustuse saanud Swedbank Eestit juhtinud Priit Perens ja Robert Kitt ning juhatusse kuulunud Ulla Ilisson, Heiki Raadik, Vaiko Tammeväli, Rait Pallo ja Kaie Metsla; samuti on kahtlustuse saanud Swedbank Eesti endine rahapesu osakonna juhataja Toomas Tuuling ja kliendihaldur Aleksei Averson.

Uuritav rahapesu on Eesti Ekspressi andmetel seotud endise Venemaa valitsuse liikme Mihhail Abõzoviga, kes oli aastatel 2012–2018 Venemaa valitsuses minister ja kureeris avatud valitsemise nimelist programmi. Ta on mõistetud süüdi nelja miljardi rubla varastamises ja riigist välja viimises ning kannab praegu vanglakaristust.

Eesti Ekspressi andmetel ei ole kahtlustuse saanud ennast süüdi tunnistanud ja ei ole ülekuulamisel ütluseid andnud.

Riigiprokuratuur kinnitas, et Swedbanki rahapesu kaasuses on kahtlustused esitatud.

"Riigiprokuratuur ja keskkriminaalpolitsei alustasid Swedbanki rahapesukahtluse uurimiseks kriminaalmenetlust 2019. aastal ja alates sellest ajast on tehtud mitmeid toiminguid," ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Kairi Küngas.

"Esitatud kahtlustus puudutab 2014.–2016. aastatel toime pandud rahapesu, kuid rõhutame, et tegemist on kahtlustusega. Kogume kõikide asjaolude väljaselgitamiseks tõendeid, sealhulgas kuulame üle kahtlustatavaid. Hetkel ei ole võimalik menetlustoimingute kohta täpsemat teavet avaldada," lisas Küngas.

Swedbank Eesti endine juht Robert Kitt ütleb, et talle on kahtlustus esitatud, kuid ta endal mingit süüd ei näe. "Vastab tõele info, et seoses minu tööga Swedbanki juhatuses aastatel 2011–2019 on õiguskaitseorganid minuga ühendust võtnud," ütles Kitt.

"Saadud kahtlustuse sisu on vara kommenteerida, kuna asjaolud alles selginevad. Küll aga võin kinnitada, et oma teenistuse jooksul jälgisin alati kehtivaid õigusakte ning järelevalve soovitusi tuginedes ka Swedbanki vastava valdkonna poliitikatele ja ekspertiisile. Swedbankist lahkumisest möödunud kolme aasta jooksul ei ole rikkumisi tuvastanud ka pangas läbiviidud välised ning sisesed kontrollid," lisas Kitt.

Rahapesu on kuriteoliik, mille käigus üritatakse kriminaalselt saadud raha erinevate tehingute käigus muuta justkui seaduslikust allikast saadud rahaks.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: