Isamaa soovib võtta valimislubaduste katmiseks aastas miljard eurot laenu

Isamaa õhupallid
Isamaa õhupallid Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Isamaa volikogu kinnitas laupäeval tuleva aasta riigikogu valimiste programmi alused, millega plaanib laenu arvelt suurendada eelarvet aastas miljardi euro võrra, et suunata see sündimuse suurendamisse, haridustöötajate palkadesse ja riigikaitsesse.

Isamaa parlamendivalimiste programm näeb ette igal aastal täiendava miljardi euro võrra laenukoormuse suurendamist lisaks praegusele eelarvemahule, et suunata see lastetoetuste tõstmisesse, õpetajate ja õppejõudude palgatõusu ja investeeringuteks kaitsevõimesse.

Programmi algusaastatel plaanib Isamaa kulutada erakorralisetele kaitseinvesteeringutele veidi rohkem ning lisarahastus üks miljard eurot aastas peaks kujunema kümne aasta keskmisena.

Isamaa märkis, et jooksvate kulude katmine laenu arvelt ei ole mõistlik, kuid sündimusse, haridusse ja kaitsevõimesse suunatud väljaminekud on investeeringud eesti rahva püsimajäämisesse.

Maastrichti kriteeriumid seavad valitsussektori võlakoormuse ülempiiriks 60 protsenti SKT-st ning Eesti võlakoormus on maksimumist neli korda madalam, teatas Isamaa.

Sündimuse suurendamiseks plaanib Isamaa suurendada esimese ja teise lapse toetust 100 euroni, kolme- ja enamalapselise pere toetust 700 eurole ja neljanda ning enama lapse sünnil kompenseerida pere eluasemelaenu 75 000 euro ulatuses. Samuti soovib Isamaa peretoetused indekseerida.

Erakonna hinnangul läheb see maksma aastas 243 miljonit eurot ja meetmeid sooviks Isamaa rakendada 2024. aasta algusest.

Eestikeelse hariduse, teaduse ja kultuuri arendamiseks soovib Isamaa tõsta õpetajate palga miinimumi 1,25-kordse keskmise palgani, kõrgkoolide õppejõudude palga algtaseme sooviks Isamaa tõsta professoril neljakordse, kaasprofessoril kolmekordse ja doktorikraadiga lektoril kahekordse Eesti keskmise palgani. Ühtlasi soovib Isamaa täiendavalt finantseerida õpetajakoolitust. Sellele meetmele plaanib Isamaa kulutada 285 miljonit eurot aastas.

Riigikaitse arendamiseks plaanib Isamaa teha erakorralisi investeeringuid kaitsevaldkonda, ehitada kiiresti välja Eesti-Vene kontrolljoone kaitserajatised, arendada kaitsevõimekust merel, piiriveekogudel ja õhuruumis, samuti arendada kodanikukaitset.

Kaitseinvesteeringuid plaanib Isamaa teha sõltumata nende maksumusest, välistamata kaitsekulutuste tõstmist vajadusel ka kõrgemale kui kolm protsenti SKP-st.

Riigikogu valimised toimuvad 5. märtsil 2023.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: