Sõja 71. päev: Azovstali tehase juures jätkuvad verised lahingud

{{1651719780000 | amCalendar}}
Vene helikopteri vrakk Kiievi lähistel Hostomeli lennuväljal.
Vene helikopteri vrakk Kiievi lähistel Hostomeli lennuväljal. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/OLEG PETRASYUK

Vene vägede poolt ümber piiratud Mariupolist ja seda ümbritsevatelt aladelt evakueeriti kolmapäeval Ukraina kontrolli all olevasse Zaporižžjasse 344 inimest. Mariupolis Azovstali terasetehase juures käivad Ukraina komandöri sõnul verised lahingud. Rindel jätkavad Venemaa väed Ukraina positsioonidele suunatud suurtükituld ja rünnakuid Lõmani, Severodonetski ja Popasna juures, Ukraina väed teevad Harkivist idas vasturünnakuid.

Oluline 5. mail kell 22.45:

- Pentagon: Vene väed on Donbassis väikest edu saavutanud

- Ukraina komandöri sõnul on Vene väed sisenenud Mariupolis Azovstali terasetehasesse ning seal käivad verised lahingud;

- Ukraina peaministri sõnul on riik saanud sõja vältel 12 miljardi dollari eest relvi ja finantsabi;

- Putin nõuab Azovstali tehase kaitsjate allaandmist; 

- Ukraina presidendi Zelenski nõunik Oleksi Arestovitš ütles, et Ukrainalt ei ole oodata suurt vasturünnakut enne juuni keskpaika;

- Venemaa teatel ei saa veel korraldada võiduparaadi Mariupolis;

- Mariupolist ja seda ümbritsevatelt aladelt evakueeriti kolmapäeval Ukraina kontrolli all olevasse Zaporižžjasse 344 inimest;

- USA president Joe Biden ütles, et kavatseb rääkida maailma suurimate demokraatlike tööstusriikide ühenduse G7 liidritega edasiste sanktsioonide kehtestamisest Venemaale;

- Ukraina president tänas taanlasi kolmapäeva õhtul Taanis edastatud videopöördumises ning rõhutas, et rahu peab saama võitu Venemaa agressiivsetest ambitsioonidest;

- Ameerika Ühendriikide antud luureandmed on aidanud kaasa sellele, et Ukraina relvajõududel on õnnestunud sõjas Vene vägedega tappa mitu Vene kindralit, teatas ajaleht The New York Times (NYT);

- Vene kaitseministeerium väitis neljapäeval, et Venemaa suurtükirünnakutes hukkus viimase ööpäeva jooksul 600 Ukraina sõjaväelast.

Pentagon: Vene väed on Donbassis väikest edu saavutanud

Pentagoni kõneisik John Kirby ütles pressikonverentsil, et Vene väed on Donbassis veidi edasi liikunud.

Samas märkis ta, et Vene väed soovisid ise ilmselt näha praeguseks hetkeks juba suuremat edu. "Me hindame endiselt, et Ukrainlased osutavad Donbassis südikat vastupanu ja et venelased ei ole teinud edusamme, mida me usume, et nad praegu ootasid. See ei tähenda, et nad poleks edusamme teinud," sõnas ta.

Ukraina komandör: Azovstali tehases jätkuvad ägedad lahingud

Ukraina komandöri Svjatoslav Palamari sõnul on Vene väed sisenenud Mariupolis Azovstali terasetehasesse ning seal jätkuvad ägedad ja verised lahingud.

"On kolmas päev alates sellest, kui vaenlane sisenes Azovstali tehasesse, kuis jätkub äge, verine lahing," sõnas ta sotsiaalmeediasse postitatud videos.

Tema sõnul rikuvad Vene väed lubadust, võimaldada inimesi tehasest evakueerida.

"Taas rikkusid venelased relvarahu lubadust ning ei lubanud evakueerida tsiviilelanikke, kes peidavad end jätkuvalt pommitamise eest tehase keldris," ütles Palamar.

Komandör pöördus Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski poole, et ta hoolitseks haavata saanud sõdurite eest, kes surevad piinades, kuna nad ei saa korralikku ravi.

"Andke võimalus korjata sõdurite surnukehad üles, et ukrainlased saaksid nende kangelastega hüvasti jätta. Reageerige asjakohaselt kriitilises olukorras, kus vaenlane ei järgi ühtegi eetikanormi,"kõneles Palamar.

Kreml on eitanud, et Vene väed on sisenenud terasetehasesse. Samuti toimisid Kremli väitel neljapäeval evakuatsioonikoridorid tsiviilelanike jaoks.

Ukraina võimude hinnangul on Azovstali terasetehases varjul veel umbes 200 tsiviilelanikku.

Putin nõuab Azovstali tehase kaitsjate allaandmist

Venemaa liider Vladimir Putin ütles, et Ukraina peaks andma Mariupolis Azovstali terasetehasesse sisse piiratud võitlejatele korralduse relvad maha panna ja alla anda, edastas Kreml.

Kremli teatel ütles Putin seda telefonikõnes Iisraeli peaministri Naftali Bennettiga.

Putini väitel on Venemaa endiselt valmis võimaldama tsiviilelanikel turvaliselt tehasest lahkuda.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov eitas neljapäeval varem, et Vene sõjaväelased on tehasesse sisenenud. Ukraina ametnikud ja võitlejad olid varem öelnud, et tehases sees käivad intensiivsed lahingud.

Ukraina võitlejate teatel on terasetehases endiselt lõksus umbes 200 tsiviilelanikku ning tehas on Vene vägede ägedate rünnakute all. Kreml on seda eitanud.

Ukraina on saanud 12 miljardi dollari eest relvi ja finantsabi

Ukraina peaministri Denõss Šmõhali sõnul on riik saanud alates 24. veebruarist, mil Vene väed sõda alustasid, üle 12 miljardi dollari eest relvi ja finantsabi.

Šmõhal rääkis Varssavis kõrgetasemelisel doonorriikide konverentsil, kus osalesid ka Poola, Rootsi ning Euroopa Komisjoni liidrid.

Šmõhal tänas neid Ukraina vankumatu toetamise eest kogu sõja vältel.

Ukraina ei alusta vastupealetungi enne juunit

Ukraina presidendi Zelenski nõunik Oleksi Arestovitš ütles, et Ukrainalt ei ole oodata vasturünnakut enne juuni keskpaika, mil ta loodab saada oma liitlastelt rohkem relvi, vahendas Reuters.

Arestovitš ütles, et ei lootnud, et Venemaa pealetung Ukrainas toob 9. maiks mingeid "märkimisväärseid tulemusi". Ta ütles, et lahingud jätkuvad Mariupolis Azovstali terasetehases, kus asuvad tsiviilisikud ja linna viimased kaitsjad.

Arestovitš ütles Ukraina rahvustelevisioonis esinedes, et Ukraina väed tõrjusid tehases Vene väed. Ta ütles, et ringleb palju vastuolulist teavet, kuid vastab tõele, et käimas on lahingud, aga muu teave on selgitamisel.

Kramatorskis rünnati öösel vastu neljapäeva tsiviiltaristut. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Andriy Andriyenko

Venemaa: võiduparaadi Donetskis ja Luganskis ei tule

Kremli kõrge ametniku sõnul Venemaa kontrolli all olevatel aladel Donetskis ja Luganskis võidupüha paraadi ei toimu.

"9. mail toimuvat võiduparaadi ja surematu polgu marssi ei saa veel korraldada", ütles Venemaa riikliku uudisteagentuuri RIA vahendusel Vladimir Putini staabiülema asetäitja Sergei Kirijenko. "Kuid see aeg tuleb, ja tuleb varsti," lisas ta.

Mariupolist evakueeriti kolmapäeval 344 inimest

"Need on naised ja lapsed ja eakad inimesed Mariupolist, Manhušist, Berdjanskist, Tokmakist ja Vassõlivkast. Kõik nad jõudsid just Zaporižžjasse," teatas Ukraina asepeaminister Irõna Veretštšuk.

Ta tänas oma sotsiaalmeediasse tehtud postituses ÜRO-d ja Punast Risti abi eest evakueerimise korraldamisel.

ÜRO koordinaator Osnat Lubrani ütles, et paljud päästetud tulid kohale ilma igasuguste asjadeta, ainult riietega, mis neil seljas olid. "Me pakume neile nüüd sel raskel hetkel abi, sealhulgas ka kõige vajalikumat – psühholoogilist abi," ütles ta. Tema sõnul tuleks rohkem teha, et võimaldada kõigil lahingute ette jäänud inimestel lahkuda sinna, kuhu nad soovivad.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas oma öösel avaldatud videokõnes kõiki, kes 344 inimese evakueerimisele kaasa aitasid ning kutsus Mariupolis üles relvarahule, et tuua sealt ära veel kõik sinna jäänud tsiviilisikud.

"Me peame läbirääkimisi ja loodame jätkata Azovstalis asuvate inimeste päästmist. Seal on endiselt tsiviilisikuid, naisi ja lapsi. Me vajame jätkuvat relvarahu, et neid päästa," ütles Zelenski. Tema sõnul tuleb inimesi kaevata rusude alt välja käsitsi, sest masinate survel võiksid varemed sisse vajuda.

Mariupoli linnapea Vadim Boitšenko sõnul on Azovstali tehasekompleksi alustes punkrites ikkagi veel vähemalt 30 last, kes vajavad päästmist. Kokku on maa-alustes käikudes peidus veel umbes 200 tsiviilelanikku.

Biden räägib G7 liidritega täiendavatest sanktsioonidest Venemaale

USA president Joe Biden ütles, et kavatseb rääkida maailma suurimate demokraatlike tööstusriikide ühenduse G7 liidritega edasiste sanktsioonide kehtestamisest Venemaale.

"Me oleme alati valmis täiendavaid sanktsioone kehtestama," ütles Biden vastuseks küsimusele USA plaanide kohta pärast seda, kui Euroopa Komisjon esitas kolmapäeval uue sanktsioonidepaketi Ukrainas sõda pidava Venemaa vastu.

"Ma kavatsen sel nädalal rääkida G7 liikmetega selle üle, mida me teeme või ei tee," lisas Biden.

USA rahandusminister Janet Yellen ütles kolmapäeval, et Ameerika Ühendriigid peavad oma partneritega pidevalt arutelusid edasiste sanktsioonide üle ning võib astuda uusi samme Moskva survestamiseks. Ta ei täpsustanud uusi võimalikke survemeetmeid, kui rõhutas, et need on tõenäolised, kui Venemaa jätkab oma sõda Ukraina vastu.

Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki keeldus ajakirjanikele ütlemast, millised Vene oligarhid võivad sanktsioonide alla sattuda, kui USA kaalub uusi piiranguid, aga ta lisas: "Ma ütleksin, et keegi ei saa ennast meie sanktsioonide ees turvaliselt tunda."

Ukraina kaitseväelane Pokrovske all rindel. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Zelenski: unistus rahust peab täituma

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas taanlasi kolmapäeva õhtul Kopenhaagenis ja riigi teistes linnades edastatud videopöördumises ning rõhutas, et rahu peab saama võitu Venemaa agressiivsetest ambitsioonidest.

"Vene riik ei ole valmis sõda peatama. Nad unistavad Ukraina ja teiste Euroopa riikide alistamisest. Nad unistavad endiselt, et vabadus kaob Euroopas. Aga nende unistused ei täitu. Hoopis unistus rahust saab teoks," rääkis Zelenski. "Just nii nagu 77 aastat tagasi," lisas Ukraina president, viidates Taani vabanemisele Natsi-Saksamaa okupatsioonist 77 aastat eest.

Zelenski kõne edastati Taani linnade keskväljakutele püstitatud ekraanidel, kui taanlased tähistasid oma riigi tähtpäeva.

Zelenski hoiatas oma pöördumises, et Venemaa invasioon võib laieneda ka teistesse Euroopa riikidesse. Riigipea tänas Taanit Ukraina toetamise ees ning meenutas sõjas hukkunud lapsi.

"Palun mäletage Ukraina lapsi, neid 220 last, kes on pidanud oma elu selles sõjas jätma. Palun pidage meeles, et Euroopa suudab selle laienemise peatada," ütles Zelenski.

Taanlased Kopenhaagenis president Zelenski pöördumist kuulamas. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Liselotte Sabroe

NYT: USA luureabi on aidanud Ukrainal Vene kindraleid tappa

Ameerika Ühendriikide antud luureandmed on aidanud kaasa sellele, et Ukraina relvajõududel on õnnestunud sõjas Vene vägedega tappa mitu Vene kindralit, teatas ajaleht The New York Times (NYT).

USA on teatanud Ukrainale Vene vägede eeldatavate ümberpaiknemiste täpsed liikumisteed ja uued asukohad ning detaile Venemaa mobiilsete staapide kohta. Ukraina on seda teavet kombineerinud oma luureandmetega, et korraldada suurtükilööke ning muid rünnakuid, milles on hukkunud kõrged Vene ohvitserid, kirjutas leht kolmapäeval.

USA kaitseministeerium ega Valge Maja ei vastanud uudisteagentuuri Reuters palvetele neid väiteid kommenteerida.

Ukraina väitel on tema üksused tapnud 12 Vene relvajõudude kindralit, edastas NYT. Lehe teatel keeldusid USA ametnikud ütlemast, mitu kõrget Vene sõjaväelast on hukkunud tänu nende luureandmetele.

Kirby: Vene rünnakud Ukraina raudteele ei takista lääne relvaabi kohalejõudmist

Ehkki Venemaa on suurendanud rünnakuid Ukraina raudtee ja muu transporditaristu vastu, ei ole see suutnud peatada lääne relvaabi kohalejõudmist, ütles USA kaitseministeeriumi pressiesindaja John Kirby.

Tema sõnul sihib Venemaa Ukraina läänesuunalist kriitilist taristut, muuhulgas ka elektrivarustuse süsteeme, transpordisõlmi ja muud olulist. Rünnakud raudtee vastu on Ukrainas viimastel päevadel märgatavalt sagenenud.

Raudtee on Ukrainas, mis territooriumilt suurim Euroopa riik, oluline transpordikanal nii majanduse jaoks kui sõja ajal ka vägede liigutamisel. Pärast seda, kui Venemaa on blokeerinud Ukraina Musta mere sadamad, on raudteest saanud Ukraina jaoks peamine ühendus välismaailmaga.

Venemaa väidab 600 Ukraina sõduri tapmist

Vene kaitseministeerium väitis neljapäeval, et Venemaa suurtükirünnakutes hukkus viimase ööpäeva jooksul 600 Ukraina sõjaväelast.

Ministeerium teatas ka Vene raketirünnakust Ukraina keskosas Kirovhradi linna lähistel asuvale Kanatyovo lennuväljale ning suure laskemoonalao tabamisest Mõkolajivis.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: CNN, BBC, Reuters, Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: