Valitsus lõpetab kolmapäevast ajutise piirikontrolli Eesti-Läti piiril

Ikla piiripunkti läbib ööpäevas 1300-1500 Ukrainast tulnud sõjapõgenikku, kellest enamus on noored naised ja lapsed.
Ikla piiripunkti läbib ööpäevas 1300-1500 Ukrainast tulnud sõjapõgenikku, kellest enamus on noored naised ja lapsed. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Valitsus otsustas siseminister Kristian Jaani ettepanekul lõpetada alates kolmapäevast 3. märtsil ajutiselt kehtestatud piirikontroll Eesti-Läti piiril.

Jaani märkis, et praeguseks on Lätist saabuvate põgenike arv oluliselt vähenenud ning rändekanalid muutunud ning enamik põgenikest saabub Eestisse Venemaalt, kuna sõjategevus käib Ukrainas peamiselt riigi idaosas.

Viimastel päevadel on ministri sõnul Eestisse jõudnud Venemaalt keskmiselt ligi 300 põgenikku päevas, samal ajal Lätist alla 100. Neist põgenikest ligi pooled kasutavad Eestit transiidina.

Jaani ütles, et piirikontroll täitis oma eesmärgi ja Eesti sai Ukraina sõjapõgenike saabumise suurema laine ajal tarviliku ülevaate meile saabunud inimestest ning võimaldas juhatada nad vajalike teenusteni.

"Piirikontrolli lõpetamine ei takista Ukrainast sõjategevuse eest lahkuvate inimeste piiril abistamist ja suunamist teenuste juurde ka edaspidi. Politseipatrullid jätkavad pisteliste kontrollidega piirilähisel alal ning kui kontrolli käigus tuvastatakse Ukrainast saabunud sõidukeid ja inimesi, siis on võimalik neid vajadusel nõustada," ütles Jaani.

Eestis on teisipäeva seisuga 39 802 Ukraina sõjapõgenikku. Kokku on piiril vastu võetud 64 148 põgenikku, kellest 24 346 inimest kasutas Eestit transiitmaana, liikudes edasi teistesse riikidesse.

Ajutine piirikontroll oli kehtestatud Ukrainas eskaleerunud Venemaa sõjategevuse tõttu, et saada paremat ülevaadet Eestisse tulevates inimestest.

Politsei- ja piirivalveamet lõpetas reedest, 13. maist massilise sisserände hädaolukorraplaani rakendamise ja sõjapõgenike abistamise juhtimise võttis üle sotsiaalkindlustusamet.

Hädaolukorraga võrreldes on suurim muudatus seotud vastuvõtupunktidega, mille asemel on alustanud tööd sotsiaalkindlustusameti ööpäevaringsed infopunktid Tallinna bussijaamas, senistes Tartu ja Pärnu vastuvõtupunktides ning Narvas. Infopunktis jagatakse esmast vajalikku infot Eestisse jäämise ja siit edasi liikumise kohta, samuti saavad infopunkti töötajad aidata vajadusel lühiajaliselt majutada neid sõjapõgenikke, kes vajavad vältimatut abi, seal hulgas Eestist edasiliikuvaid põgenikke.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: