Läti seim ei suutnud tsiviilliitude seadust vastu võtta

Läti parlamendis ei õnnestunud lõpphääletusel vastu võtta tsiviilliitude seadust, mis loonuks õigusliku aluse ka samasooliste paaride suhtele. Samas on seda teemat lahendama asutud kohtu kaudu.

Tsiviilliitude seadust ei õnnestunud viimasel, kolmandal lugemisel vastu võtta, sest parandusettepanekute hääletamiseks ei saadud kokku kvoorumit – saadikud istusid küll seimi saalis, aga nad ei hääletanud.

Tõenäoliselt teeb parlament uue katse veel enne jaanipäeva, sest ettepanek lükata tsiviilliitude suhetele õiguslike aluste loomine seimi järgmise koosseisu lahendada ei kogunud samuti toetust. Hääletamisest kõrvalehoidnute seas poliitilist kokkulepet otsida on keeruline, sest seal on nii venemeelse Koosmeele kui ka Rahvuslaste Ühenduse saadikuid.

Üks takistus oli segadus endise seimi õiguskomisjoni liikme Aivars Geidansi ümber – korruptsioonitõrje büroo uurib, kas tema hoiakut seaduse toetamise kasuks võidi mõjutada. See hääl andis komisjonis seaduseelnõu lõpphääletusele suunamiseks vajaliku 6:5 häälteenamuse.

"Kutsun üles nii neid, kes seaduseelnõu ei toeta, kui ka neid, kes toetavad, kuid kes ei soovi, et selle seadusega seostuks ebaseaduslikkuse vari. Ärgem hääletagem täna ühegi muudatusettepaneku ega seaduse kui terviku üle. Tuleks oodata korruptsioonitõrjebüroo uurimise tulemusi, et kahtlusevari saaks tõepoolest eemaldatud," lausus Läti seimi õiguskomisjoni aseesimees Janis Iesalnieks.

Kui parlament ei suuda või ei taha samasooliste paaride varaliste ja mittevaraliste suhete reguleerimiseks vajalikku õigusruumi luua, siis Läti kohus seda juba teeb. Paari päeva eest langetati esimene kohtuotsus, kus põhiseaduse mõistet – perekond – laiendati ka samasoolistele paaridele. Ja ehkki tuleb veel ära oodata võimalike järgmiste kohtuastmete lahendid, on Lätis neid, kes püüavad oma suhet kohtu kaudu õiguslikult reguleerida, teisigi.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: