Lätis tõusis tüli venekeelse elanikkonna informeerimise üle

Riia teletorn.
Riia teletorn. Autor/allikas: Riclib/Wikimedia Commons

Läti poliitikud tahavad venekeelse ühiskonnaosa paremaks informeerimiseks teha rahvusringhäälingu venekeelse sisu kommertskanaleis tasuta kättesaadavaks, selle vastu on aga meediaeksperdid, teatas Läti Televisiooni uuriva ajakirjanduse saade "De Facto".

Valitsuskoalitsioon tahab rahvusringhäälingu venekeelse sisu kommertskanalite kättesaadavaks tegemise seadustada Ukraina tsiviilisikute toetamise seaduse raames. Valitsuspoliitikute sõnul on tegu ajutise lahendusega, mida on Vene-Ukraina sõja tõttu ruttu vaja. Rahvusringhäälingu ekspertide sõnul võib uus seadus tuua Läti Rahvusringhäälingule kaasa aga mitmeid probleeme nii suhetes Euroopa Rahvusringhäälingute Liiduga (EBU), kui ka muude lepinguliste kohustuste täitmisel. Pealegi võib rahvusringhäälingu toodetud sisu erakanalitele tasuta jagamist pidada ka riigivara raiskamiseks.

Rahvusliku Ühenduse parteisse kuuluva kultuuriministri Nauris Puntulise sõnul on aga venekeelsete ühiskonnaliikmeteni jõudmine praegu kriitilise tähtsusega. "Neid ei saa lihtsalt eraldiseisvasse venekeelsesse inforuumi tagasi tõrjuda ja sel viisil ise segregeerunud ühiskonda üles ehitada," ütles Puntulis.

Eelnõu kohaselt tuleks kommertskanalitele tasuta jagada Rahvusringhäälingu toodetud venekeelseid uudiseid ja ühiskonnasaateid. Nii lepiti kokku koalitsioonierakondade moodustatud arengukomisjonis, mille ülesanne on inforuumi turvalisuse tugevdamine.

Kultuuriministri sõnul tuleks erakanalite tasuta anda ka Rahvusringhäälingu lätikeelseid saateid, mis tuleks varustada venekeelse pealelugemise või subtiitritega.

Läti seimi inimõiguskomisjoni liige Janis Eglitis on alustanud kommertskanalitega läbirääkimisi juba enne seaduse vastuvõtmist. Eglitise sõnul ei toeta ta oma tegevusega erakanalite lobitööd. Praegu on Rahvusringhäälingu saadete edastamisest venekeelsele auditooriumile huvitatud kolm Läti eratelekanalit ja üks raadiokanal. Neist ühe juht toob Lätile eeskujuks Eesti, kus oli võimalik Rahvusringhäälingu uudiseid ka erakanaleis edastada.

Läti Rahvusringhäälingu teatel on EBU juba saatnud neile kirja, kus tuletab meelde, et EBU liikmesorganisatsiooni saate peavad olema eksklusiivsed, ehk neid ei tohi edastada mõni EBU-sse mittekuuluv kanal. Läti Raadio juhatuse eesistuja Una Klapkalne sõnul liigub koos sisuga Rahvusringhäälingust minema ka auditoorium.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: