Läti plaanib lätikeelsele haridusele üle minna 2023 sügiseks

klassiruum Lätis
klassiruum Lätis Autor/allikas: Vidzemes TV, ReTV

Üleminek ainult lätikeelsele haridusele võib toimuda järgmise kahe aasta jooksul. Varem oli Lätis plaanis minna üle täielikult lätikeelsele haridusele kuue aastaga.

Läti valitsuskoalitsiooni esmaspäevasel kohtumisel lepiti kokku, et muudetakse Läti haridusseaduseid, millega tuuakse neli aastat varasemaks lätikeelsele haridusele üleminek. Eelnõu järgi peaks 2023. aasta septembris algama kaks aastat kestev üleminek, mille lõpuks toimub õpe Lätis ainult läti keeles ühise riikliku õppekava alusel.

Plaani alusel toimub aastast 2023 täielik lätikeelne õpe esimeses, neljandas ja seitsmendas klassis. Aastast 2024 lisanduvad sellele teine, viies ja kaheksas klass ja aastal 2025 kolmas, kuues ja üheksas klass.

Läti justiitsminister Janis Bordansi sõnul luuakse regulatsioonid, mis määratlevad ootused õpetajate ja koolijuhtide pädevustele, et koolid saaksid ühiselt aru Läti põhiseaduses paika pandud väärtustest. Uute regulatsioonide järgi ei või haridusasutuses töötada inimene, kelle läti keele oskus on alla C-taseme.

Kunagi leppis sama valitsuskoalitsioon kokku, et Lätis toimub üleminek lätikeelsele haridusele kuue aastaga.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: