Iraani katsed rünnata Iisraeli kodanikke Türgis kukkusid läbi

Iraanlased tähistamas Quds päeva ehk Jeruusalemma päeva Iraani pealinnas Teheranis
Iraanlased tähistamas Quds päeva ehk Jeruusalemma päeva Iraani pealinnas Teheranis Autor/allikas: SCANPIX/Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS

Iisraeli ja Türgi ametiisikud tegid koostööd, et peatada Iraani agentide rünnak Israeli kodanike vastu Türgis.

Iisraeli julgeolekuametnikud hoiatasid Türgi ametikaaslasi Iraani agentide kavatsusest rünnata Türgis asuvaid Iisraeli kodanikke. Rünnaku ärahoidmiseks palusid Iisraeli ametnikud Türgilt abi.

Väidetavalt pidid rünnakuid teostama Iraani agendid Türgis.

Iraani Islamivabariik lubas Iisraelile kättemaksu peale Iraani revolutsioonilise kaardiväe kolonel Hassan Sajad Hodari palgamõrva maikuus Teheranis. Hodari oli vastutav revolutsioonilise kaardiväe üksuse nr 840 eest, mis tegeles terrorirünnakutega Iisraeli ja lääne sihtmärkide vastu.

Nädal hiljem suri teadmata põhjustel ka Iraani revolutsioonilise kaardiväe kindral Ali Esmailzadeh, kes kukkus oma maja katuselt surnuks.

Iisraeli kodanike ja ametiisikute inimröövid Türgis olid kavandatud toimuma paar nädalat tagasi ehk enne Iraani kõrge ametiisiku palgamõrva.

Väidetavalt võeti esmaspäeval Türgis inimröövide kavandajad vahi alla.

Iisrael tugevdas enda õhukaitsevõimekust riigi põhjaosas, kus on vasturünnakuna oodata Iraani agentide rünnakut Liibanoni kaudu.

Iisraeli rahvusliku julgeoleku nõukogu hoiatas reisimisest Türki, kuna tuleb järjest teateid, et Türki ja Küprosele reisivad Iisraeli kodanikud võivad sattuda ohtu.

Veebruaris hoiti Iisraeli ja Türgi julgeolekujõudude poolt ära rünnak Iisraeli ärimehele Yair Gellerile.

Iisraeli välisministri Yair Lapidi sõnul rünnatakse sihipäraslt Iisraeli kodanikke, kes lähevad välisriikidesse puhkusele. Neid võidakse nii inimröövida kui ka tappa. Iisraeli välisminister lubas täna Iraani ohust Iisraeli parlamendi Knesseti ees rääkides, et "Iisraeli riigi pikk käsi jõuab nendeni, ükskõik kus nad ka ei asuks".

Iisraeli välisminister tänas Türgi valitsust sujuva koostöö eest ja tõi välja, et kuigi turism on Türgi jaoks oluline siis Ankara saab aru, et on riske, mida ei pea võtma.

Türgi ja Iisraeli suhted on viimasel ajal soojenema hakanud. Türgi välisminister Mevlüt Cavosoglu käis eelmine kuu Iisraelis, mis oli esimene selline visiit 15 aasta jooksul.  

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Jerusalem Post

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: