Iraan ja Venezuela tugevdavad koostööd energia ja kaubanduse vallas

Iraani naftaminister Javad Owji (vasakul) kohtumas Venezuela riigipea Nicolas Maduroga Teheranis
Iraani naftaminister Javad Owji (vasakul) kohtumas Venezuela riigipea Nicolas Maduroga Teheranis Autor/allikas: SCANPIX/Venezuelan Presidency/AFP

Iraani ja Venezuela lähenemine on uus läänevastane autoritaarne liit, teatab The Jerusalem Post. Iraan on Venezuelale müünud droone ning Venezuela töötleb oma rafineerimistehastes Iraani naftat.

Nädalavahetusel saabus Venezuelasse Iraani naftatanker miljoni barreli toornaftaga. Laadung on kolmas, mis on saabunud Venezuelasse Iraani ja Venezuela vahelise kokkuleppe alusel, vahendab the Jerusalem Post.  

Naftatanker Sonia I lahkus Iraanist maikuus. Veel kaks Iraani lipu all sõitvat naftatankerit, Dino I ja Silvia I saabusid Venezuela sadamatesse eelmisel kuul. Sadamates lossiti maha Iraani kerge toornafta ja laaditi asemel Venezuela raskem toornafta.

Venezuela president Nicolás Maduro on viimasel ajal püüdnud suurendada riigi rahvusvahelist haaret külastades Türgit, Iraani ja nüüd Kuveiti.

Nädalavahetusel toimus Maduro Iraani-visiidi raames Iraanis ehitatud naftatankeri üleandmine Venetsueelale.

Iraani Fars uudiste sõnul müüb Iraan Venezuela Caracase valitsusele juba praegu droone ning üheskoos saavad nad moodustada läänevastase liidu. Mõlemal riigil on vaenulikud suhted Ameerika Ühendriikidega ning skepsis demokraatliku ühiskonnakorralduse suhtes.

Venezuela ja Iraan sõlmisid hiljuti 20-aastat kestva koostöölepingu. Varasemalt sõlmis Iraan Hiinaga 25-aastat kestva koostööleppe.

Venezuela loodab Iraani abiga uuendada oma naftarafineerimise tehased, mis on mõeldud eelkõige siseriikliku tarbimise rahuldamiseks. Iraan usub, et suudab aidata Venezuelal rafineerimistehaseid uuendada ning pikas plaanis kasutada samu tehaseid oma toornafta müümiseks Ladina-Ameerikasse.

Mõlemad riigid loodavad jagada ka USA sanktsioonidest kõrvale hiilimise kogemusi.

Venezuelal on maailma suurimad tõestatud naftavarud, kuid pole võimeline enda valduses olevaid naftaväljasid täiel määral ekspluateerima.

Nii Iraan kui Venezuela on naftat tootvate riikide organisatsiooni OPEC liikmed.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Jerusalem Post

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: