Jõks: valitsust ei saa vahetada valitsusremondi reeglite järgi

Allar Jõks
Allar Jõks Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Endine õiguskantsler, vandeadvokaat Allar Jõks leiab, et käivitatud valitsusvahetus ei saa toimuda valitsusremondi vormis, vaid peaminister Kaja Kallas peaks tagasi astuma ning nõudma endale uut mandaati.

"On kaheldav, kas vabariigi president põhiseaduse hoidjana saab ametisse nimetada uue valitsuse viisil, mis on ette nähtud ministrite vahetamiseks," kirjutas Jõks Eesti Päevalehes avaldatud arvamusartiklis.

Endine õiguskantsler tõi esile, et põhiseaduses on ette nähtud normid nii valitsuse vahetamiseks (paragrahv 89), misjuhul vahetatakse nii valitsemiskaaslasi kui valitsemisprogrammi, kui ka valitsuse koosseisus muudatuste tegemiseks (paragrahv 90).

Kuna valitsusremondi korral vahetatakse peaministri ettepanekul minister või ministrid välja, mis aga ei ole eelduslikult keeruline ega olulise mõjuga, siis põhiseadus seda ka põhjalikult ei reguleeri, tõdes Jõks. "Raske on ette kujutada, et mõne ministri vahetamiseks toimuksid nädalaid kestvad läbirääkimised, mis tipnevad uue valitsemiskokkuleppe allkirjastamisega," lisas ta.

Jõksi sõnul nõustub ta põhiseaduse ühe looja Liia Hänniga, kes pidas küsitavaks seda, kuidas luuakse praegu uut valitsuskoalitsiooni, mille käigus eeldatakse, et Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa valitsuse moodustamiseks ei ole vaja peaministri tagasiastumist  

"Põhiseaduse 30-aastase ajaloo jooksul oleks see esimest korda, kui uus valitsus astub ametisse korras, mis on ette nähtud ministrite vahetamiseks," rõhutas Jõks. Tema hinnangul ei ole varem samal moel valitsusi moodustatud.

"Siiani on meie riigipead oma otsustes seda vahetegu ka järginud," märkis endine õiguskantsler.

"Ajal, kui oleme silmitsi kobarkriisidega, ei ole Eesti huvides valitsus, mille ametisse nimetamise seaduslikkus on küsitav," lõpetas Jõks oma artikli.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: