Kuum ilm võib muuta Prantsusmaa parlamendivalimised oodatust loiumaks
Prantsusmaa valijad suunduvad pühapäeval neljandat korda kahe kuu jooksul valimisjaoskondadesse, sest on parlamendivalimiste teine voor.
Parlamendivalimiste esimeses voorus eelmisel pühapäeval olid valijad üsna loiud, osalus oli aegade madalaim, vaid 47 protsenti. Teises voorus loodetakse rohkemat.
Keskpäevaks oli valimisaktiivsus pisut kõrgem kui nädal tagasi ehk 18,9 protsenti.
"Hääletasin äärmusvasaku vastu, seega te teate vastust ning ma oleksin saanud tühja hääle jätta. Teema peamine sisu on ikkagi tagada, et rahvas, kellel pole programmi ja kes mõtleb utoopiliselt nii sotsiaalses kui ka majanduslikus vallas, ei saa valitseda," rääkis Guillaume Sarrat.
"Peame kindlasti vältima blokaadi, sest kui asjad jäävad parlamendis toppama, tullakse tänavale. Seega on minu arvates hea idee tuua debatt meie institutsioonide südamesse tagasi ja selleks on rahvusassamblee," ütles Marie-France Wuilleumier.
"Ma ei karda sellist parlamenti, mis on eri parteide vahel jagunenud. Loodan režiimi, mis on rohkem parlamentaarne ja vähem presidentaalne nagu teistes riikides. See on tõsi, et nii see Prantsusmaal pole, kuid loodan, et liigume sinna suunas, et meil oleks parlamentaarne riik," sõnas Simon Nouis.
Absoluutse enamuse ehk 289 koha võitmine parlamendis on väljakutse nii Emmanuel Macroni paremtsentristlikule ühendusele Ensamble kui ka Jean Luc Melenchoni vasakkoalitsioonile NUPES. Marine Le Peni parempopulistlikuks peetud Rahvuspartei väga suurt kohtade arvu püüdma ei lähe.
Uuringufirma Ipsos prognoosib Macroni leeri saagiks kõige rohkem 295 kohta. See tähendab, et iga üksiku õigusakti läbisurumiseks tuleb pidada läbirääkimisi teiste parteidega.
Teisipäeval enne Ukrainasse teele asumist lennuväljal peetud kõnes märkis Macron, et on rahva huvides on anda talle tugev enamus. Miski pole hullem, kui lisada ülemaailmsele korrale Prantsuse korratus, ütles ta.
NUPES-i juhtide sõnul reetsid Macroni sõnad tema ülbust ja paanikatunnet. Ja on põhjust, sest esimeses voorus kogus Macroni Ensemble vaid 21 000 häält NUPES-ist rohkem. Pealegi saavutas NUPES ka ühe minivõidu: neli selle kandidaati valiti esimeses voorus otse parlamenti, ehk nad kogusid üle 50 protsendi häältest. Ensemble saavutas ainult ühe koha. Veel kolmele NUPES-i kandidaadile on tagatud võit ka täna, sest mõned nende vastased võtsid sel nädalal oma kandidatuuri tagasi.
Ka Marine Le Pen võitis esimeses voorus 53,9 protsenti häältest, kuid ei täitnud madala valimisaktiivsuse tõttu registreeritud valijate kvooti.
Mida rohkem kohti parlamendis, seda suurem on ka riigipoolne toetus erakondadele. Parlamendirühma künnis 15 kohta toob kaasa rohkem kõneaega puldis, suurema riigi rahastuse lisa-töötajate palkamiseks ja ka õiguse valida paremad tööruumid parlamendis.
Nii nagu eelmiselgi pühapäeval võib täna valimisaktiivsust mõjutada ilm. Nimelt on Prantsusmaa kuumalaine meelevallas. Temperatuur tõuseb suures osas Prantsusmaal 35–40 kraadini, edelas isegi 42 kraadini.
Esimesed valimistulemused hakkavad selguma õhtul pärast kella 21 Eesti aja järgi.
Toimetaja: Mari Peegel
Allikas: ERR-i raadiouudised