Riigikohus ootab koroonapiirangute kaasuses seisukohti augusti lõpuni

Kohus
Kohus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikohus annab menetlusosalistele, ehk riigikogule, õiguskantslerile, valitsusele ja kaebajatele koroonapiirangute kaasuses seisukohtade andmiseks aega kuni augusti lõpuni.

"Tallinna Halduskohus tegi 31. mail otsuse, milles muu hulgas taotleti riigikohtult nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) mõnede sätete põhiseadusevastaseks tunnistamist. Praegu pole veel täpsemalt teada, millal tuleb selles küsimuses riigikohtu lahend, aga eeldatavasti kulub selleni jõudmiseks veel päris mitu kuud," ütles riigikohtu pressiesindaja Arno Põder ERR-ile.

"Riigikohtul tuleb küsida seisukohti menetlusosaliselt – riigikogu, õiguskantsler, vabariigi valitsus ja kaebajad –, analüüsida saadud vastuseid, kohtupraktikat, erinevaid õigusakte jne. Hetkel on ainult teada, et menetlusosalistele antakse vastamiseks aega augusti lõpuni," lisas ta.

Põder selgitas, et kohtusse pöördunud inimeste kaebuste lahendamine nii-öelda põhiasjas ja põhiseaduslikkuse järelevalve toimuvad üksteisest eraldi. Samas peatub tema sõnul põhiasja menetlus kuni NETS-i sätete põhiseaduspärasuse kindlakstegemiseni riigikohtus, sest nende kehtivus võib mõjutada põhiasja lahendust. 

"Halduskohtu otsust on tavapäraselt võimalik ringkonnakohtus vaidlustada 30 päeva jooksul, aga praegusel juhul algab kaebetähtaeg mitte 31. maist, vaid riigikohtu põhiseadluslikkuse järelevalve lahendi avaldamisest," märkis Põder.

Tallinna halduskohus rahuldas 31. mail tehtud otsusega 56 isiku kaebused, kes vaidlesid valitsuse mullu kehtestatud koroonapiirangute ja piirangutest päästvate nõuete vastu. Kohus leidis, et osa NETS-i punkte on põhiseadusega vastuolus.

Kohtuasi edastati riigikohtule põhiseaduslikkuse järelevalve tegemiseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: