Ratas: Pruunsild pole Keskerakonda toetanud

Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna esimees Jüri Ratas lükkas tagasi poliitiliste oponentide levitatud spekulatsiooni, nagu oleks peretoetuste tõstmise taga ettevõtja Parvel Pruunsild ja tema võimalik rahaline toetus plaani toetavatele parteidele.

"Pettumus võib suur olla, ei ole see inimene Keskerakonnale annetanud," ütles Ratas vastuseks Eesti Päevalehe ajakirjaniku küsimusele, et kas ta saab kinnitada, et Pruunsild "pole Keskerakonda peretoetuste eelnõu toetamise eest n-ö ette kinni maksnud". 

Ratas lisas, et Keskerakonna keerulise rahalise seisu tõttu tegi ta erakonna juhatusele juba 2021. aasta jaanuaris ettepaneku muuta jooksva aasta eelarvet ja koondada 20 inimest erakonna palgalt ning teha ka plaanitust märksa tagasihoidlikum kohalike omavalitsuste valimiste kampaania.

Ratase sõnul on Keskerakonna peamised sissetulekud seotud erakonna liikmete annetuste ja riigieelarvelise toetusega ning suuri rahalisi annetusi erakond ettevõtjatelt saanud pole.

"Kui küsida, kas oli 50 000 või 100 000 euro suuruses summas annetusi, siis vastus on ei," kinnitas Ratas.

Eesti ajakirjanduses on mitmel pool reformierakondlikele allikatele tuginedes spekuleeritud, et peretoetuste tõstmise plaani taga on mõne ärimehe isiklik agenda, kes on valmis erakondi tänutäheks rahaliselt toetama.

Viidatud on ka 2016. aastale, kui kaheksa ettevõtjat (Karli Lambot, Jaan Tallinn, Heldur Meerits, Margus Linnamäe, Aivar Berzin, Priit Alamäe, Parvel Pruunsild ja Vahur Voll) annetasid igaüks Keskerakonnale, IRL-ile ja SDE-le 28 000 eurot ning Reformierakonnale 16 000 eurot. Mitu ettevõtjat sellest seltskonnast kinnitasid 2016. aastal, et raha kanti parteidele tänuks selle eest, et toona eelmine ja võimul olnud valitsus olid otsustanud märkimisväärselt suurendada kolmanda lapse toetust.

Erakonnad peavad esitama tulude, kulude ja laekumiste kvartaliaruande kvartalile järgneva kuu 10. kuupäevaks. Seega võib teise kvartali rahastamise aruannete avalikustamist oodata esmaspäeval, 11. juulil.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: