Läti plaanib lammutada 300 punamonumenti

Nõukogude võidumonument Riias.
Nõukogude võidumonument Riias. Autor/allikas: Helen Wright/ERR

Läti riik plaanib lammutada umbes 300 Nõukogude Liidu (NSVL) okupatsioonirežiimi ülistavat punamonumenti.

Läti parlament võttis hiljuti vastu punamonumentide eemaldamise seaduse, mis näeb ette, et totalitaarseid režiime ülistavad monumendid tuleb demonteerida hiljemalt 15. novembriks. Täielik demonteeritavate objektide nimekiri tuleb koostada 30. juuliks. Nimekiri põhineb ekspertide hinnangul ja selle peab heaks kiitma valitsus, vahendas LSM

"Suurim hulk demonteerimistöid saab olema Riias," ütles Läti Okupatsioonimuuseumi direktor Solvita Viba. 

Viba tõi välja, et seaduses on kolm demonteeritavate monumentide rühma. Kõigepealt tuleb lammutada Riia Võidu pargis asuv punamonument. Punamonumentide lammutamise suhtes saavad teha otsuseid ka kohalikud omavalitsused. 

Viba sõnul leidsid eksperdid, et lammutada tuleb umbes 300 punamonumenti. Lõplik nimekiri aga tuleb lühem, kuna mõned monumendid on juba eemaldatud või lagunenud. Samuti asub mõne monumendi juures matmispaik. 

"Pärast demonteeritavate monumentide nimekirja kinnitamist hindab Okupatsioonimuuseum, millised monumendid tuleb säilitada ja viia uude asukohta," märkis Viba. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: