Mõttekoda: Venemaa seab majandust ümber pikaks sõjaks Ukrainas

Punane väljak Moskvas
Punane väljak Moskvas Autor/allikas: SCANPIX/Liis Treimann

Kreml seab tõenäoliselt tingimused Venemaa majanduse ümberkorraldamiseks, et valmistuda pikalevenivaks sõjaks Ukrainas, kirjutatakse USA Sõjauuringute Instituudi infokirjas.

"Kreml esitas 30. juunil Vene riigiduumale Vene relvajõudude tarneküsimusi käsitlevate seaduste muudatuse, millega kehtestataks "erimeetmed majandussfääris", mis kohustaks Venemaa ettevõtteid olenemata omandisuhtest varustama Venemaa sõjalisi ja terrorismivastaseid erioperatsioone. Muudatus keelaks Venemaa ettevõtetel keelduda vastu võtmast riiklikke tellimusi sõjalisteks erioperatsioonideks ning lubaks Kremlil muuta töötajate lepinguid ja töötingimusi, näiteks sundida töötajaid töötama öösel või riigipühade ajal," kirjutasid mõttekoja analüütikud infokirjas.

Kreml märkis muudatuse kirjelduses, et Ukrainas käimasolev sõjaline erioperatsioon paljastas tarnepuuduse, eelkõige sõjavarustuse parandamiseks vajalike materjalide puuduse, ning teatas, et Venemaa ametnikud peavad "koondama oma jõupingutused teatud majandussektoritesse".

"Venemaa president Vladimir Putin mobiliseerib tõenäoliselt Venemaa majandust ja tööstust käimasoleva sõjategevuse jätkamiseks, kuid pole veel võtnud paralleelseid meetmeid Venemaa inimjõu ulatuslikuks mobiliseerimiseks," märgivad analüütikud.

USA mõttekoja hinnangul võtavad Venemaa võimud tõenäoliselt meetmeid Zaporižžija tuumaelektrijaama integreerimiseks otse Venemaa energiasüsteemi, mis on vastuolus Venemaa varasemate väidetega, et Zaporižžija müüb elektrit Ukrainale.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: