Saksa rahandusminister tahab muuta Euroopa Liidu eelarvereegleid

Saksa liberaalide hulka kuuluv rahandusminister Christian Lindner
Saksa liberaalide hulka kuuluv rahandusminister Christian Lindner Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/photothek

Saksamaa rahandusminister Christian Lindner pakkus Saksa meediale antud intervjuus välja uued Euroopa Liidu eelarvereeglid, mis piiraks enam liikmesriikide eelarvedefitsiite ning lubaks leebemalt läheneda riigivõla vähendamise küsimusele, vahendab Politico.

Christian Lindner ütles neljapäeval Handelsblattile antud intervjuus, et toetab siduvaid, kuid realistlikke eelarvereegleid.

Praegused Euroopa Liidu eelarvereeglid sätestavad, et liikmesriigi eelarvedefitsiit ei tohi aastas olla kõrgem kui kolm protsenti ning riigivõlg ei tohi ületada 60 protsenti liikmesriigi SKP-st.

Praeguste reeglite muutmine oleks keeruline, kuna vajaks liikmesriikide esindajate ühehäälset heakskiitu.  

Rahandusminister Lindner pakkus välja, et liikmesriikidel oleksid siduvad keskpika perspektiivi eelarve-eesmärgid. Need oleksid igale riigile spetsiifilised eesmärgid, mille najal peaks iga riik oma eelarvemiinust iga aasta 0,5 protsenti vähendama.

Praegu kehtib printsiip, et kui liikmesriik reeglitele ei allu, siis sellele järgneb Euroopa Komisjoni poolt hoiatus ning kui selle järel liikmesriik oma eelarvet ei muuda, siis järgneb protseduur, mis võib lõppeda trahvidega. Praktikas jõustatakse selliseid reegleid harva ning Lindner soovib seda olukorda muuta.

Lindneri sõnul on praegused reeglid ebaoluliseks muutunud, kuna neid peab Euroopa Komisjon jõustama. Rahandusministri ettepanek on muuta keskpika perspektiivi eelarve-eesmärgid siduvateks ning juhul kui liikmesriik ei suuda järgida kokkulepitud eesmärke, siis ei võeta riigi finantsplaani vastu.

Vastukaaluks karmimatele reeglitele eelarvemiinuse osas pakkus Saksa rahandusminister välja kaotada reegel, mis sätestab riigivõla vähendamist viis protsenti iga aasta. Lindneri sõnul ei ole see nõue niikuinii reaalsusega kooskõlas, kuna koroonapandeemia ajal suurendasid paljud valitsused enda riigivõlga.

Saksa liberaalide sekka kuuluv Lindner on põhimõtteliselt tema ettepanekutega nõus.

Euroopa Komisjoni sõnul esitatakse ettepanekud eelarvereeglite muutmiseks arutelule peale suve.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: