Hiina lennukid ja laevad ületasid õppustel taas Taiwani piire

{{1659769080000 | amCalendar}}
Hiina lennuk Taiwani lähistel.
Hiina lennuk Taiwani lähistel. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Aly Song

Hiina lennukid ja laevad korraldasid Taiwani kaitseministeeriumi teatel laupäeva hommikul rünnakusimulatsiooni harjutusi Taiwani peasaare suunas.

Harjutused kestavad kuni pühapäeva keskpäevani.

Laupäeva hommikul teatas Taiwani kaitseministeerium, et mitmed Hiina laevad ja lennukid viivad Taiwani väinal läbi missioone, millest mõned ületasid mitteametlikku kontrolljoont.

Taiwani armee edastas hoiatuse ja saatis tegevust valvama õhuluurepatrulli, mereväe laevad ning saatis õhku ka signaalraketid. Samuti valmistati ette kaldal asuvad lühimaaraketid.

Püüdes näidata, kui lähedale on Hiina väed Taiwani rannikule jõudnud, avaldas Peking video õhujõudude piloodist, kes filmis oma kokpitist saare rannikut ja mägesid.

Laupäeva hommikul leiti Taiwani lõunaosas hotellitoast surnuna Taiwani kaitseministeeriumi teadus- ja arendusüksuse asejuht Ou Yang Li-hsing. Mees tegeles erinevate raketiprojektide juhtimisega ning oli tööreisil Pingtungi maakonnas. Sõjaväele kuuluv asutus töötab selle nimel, et enam kui kahekordistada aastast raketti tootmisvõimsust, et seista vastu Hiina kasvavale sõjalisele ohule.

Reutersi teatel suri ta südameinfarkti tõttu.

Hiina teatas õppustest peale USA esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi saabumist visiidile Taiwani saarele. 

USA välisminister Antony Blinken sõnas, et Washington on mitmeid kordi rõhutanud Pekingile, et ei otsinud Pelosi visiidiga Taiwani konflikti puhkemist.

Valge Maja nimetas laupäeval Hiina sõjalisi õppusi provokatiivseteks ja vastutustundetuks. Valge Maja pressiesindaja ütles, et Hiina üritab oma sõjaliste õppuste kaudu Taiwani ümbruses status quo'd muuta.

"Need tegevused on oluline eskalatsioon Hiina jõupingutustes status quo muutmiseks. Nad on provokatiivsed, vastutustundetud ja suurendavad valearvestuse ohtu," ütles pressiesindaja. "Need on vastuolus ka meie pikaajalise eesmärgiga säilitada rahu ja stabiilsus Taiwani väinal, sest see on see, mida maailm ootab," lisas ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: