Eesti Ekspress: riik müüb salaja Operaili vara

Operaili vedur ja kaubavagunid.
Operaili vedur ja kaubavagunid.

Riik on alustanud endale kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kümnete miljonite eurode väärtuses vara müümist ilma sellest avalikkust informeerimata, teatas kolmapäeval ajaleht Eesti Ekspress.

"Kuskil pole ilmunud ühtegi kuulutust, et kõik huvilised on oodatud ostma riikliku raudteevedude firma Operail varasid. Mahamüümisele kuuluvad Ukraina, Venemaa ja teiste SRÜ riikide raudteedel liikuvad kaubavagunid, äritegevus Soomes ning Tapa remondidepoo. Kokkuvõtvalt nimetatakse seda nelja firmasse suunatud kupatust "mittestrateegilisteks ärisuundadeks"," kirjutas Eesti Ekspress.

Lehe teatel on käsil juba Operaili varade müügi teine voor, kuid ei ettevõtte kodulehel olevas rubriigis "vara ost ja müük" ega ka firma uudiste sektsioonis pole selle kohta mingeid andmeid.

Operaili pressiesindaja sõnul valmistatakse praegu ette osa ärisuundadega seotud mittestrateegiliste varade müüki ja selleks on palgatud väline finantsnõustaja, kuid tema kinnitusel ei ole praegu veel midagi konkreetset teatada.

Ettevõte on ostnud Venemaal ja Ukrainas välja rentimiseks 2600 vagunit ning riik paigutas 2020. aastal ettevõttesse aktsiakapitali suurendamisega 22 miljonit eurot. 2019. aastal saadi Operailis 1,5 ja 2020. aastal 9,5 miljonit eurot dividende, 2021. aastal 2,2 miljonit, ehkki aasta lõppes viie miljoni euro suuruse kahjumiga.

Firma võlakoormus on aga hüppeliselt kerkinud – kui 2016. aasta lõpus ehk enne vaguniäri alustamist Venemaal oli ettevõttel võlgu veidi üle 14 miljoni euro, siis 2022. aasta alguses ulatusid võla- ja rendikohustused 93 miljoni euroni, märkis Ekspress.

Erastamisprotsessi nõustamiseks on palgatud investeerimispank Superia, kuid lehe teatel pole selles osalema kutsutud raudteevedudega tegelevaid Eesti suurettevõtjaid, nagu Go Gruppi omanikku Marcel Vichmanni või Skinesti omanikku Oleg Ossinovskit ega ka hiljuti raudteeärist lahkunud Priit Piilmanni.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: