Endine Tšehhi peaminister Babiš on kohtu all

Tšehhi peaminister Andrej Babiš teel kohtusse
Tšehhi peaminister Andrej Babiš teel kohtusse Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Bundas Engler

Endine Tšehhi peaminister Andrej Babiš on Tšehhis Euroopa Liidu rahade väärkasutamise tõttu kohtu all, vahendab Deutche Welle. Kohtuasi eelneb 2023. aasta presidendivalimistele, kus Babiš oleks tugev kandidaat. Presidendiametis oleks Babišil ka immuniteet.

Esmaspäeval seisis Tšehhi kohtu ees endine riigi peaminister Andrej Babiš, kelle sõnul on süüdistused alusetud ning poliitiliselt motiveeritud.

Babiš võib kohtuotsuse tulemusena sattuda vangistusse, kuid praegu on prokuratuur piirdunud rahatrahvi ja tingimisi vangistuse nõudmisega.

Kohtuasi peaks kestma kuni oktoobrini.

Endist peaministrit süüdistatakse kahe miljoni euro ulatuses eurotoetuste omastamises seoses Stork's Nest puhkekoduga, mis asub Praha lähistel.

Puhkekodu kuulub Babiši lähedastele.

Babiš olevat ametis olles kiitnud heaks puhkekodu toetamise, varjates samas enda seoseid sellega, et kvalifitseerida eurotoetustele.

Süüdistus esitati Babišile käesoleval aastal peale aastaid kestnud juurdlust.

2020. aastal tuvastas Euroopa Komisjoni audit, et Babiš on eraldiseisva juhtumi puhul rikkunud Euroopa Liidu huvide konflikti vältimise reegleid.

Babiš on Tšehhis vastuoluline poliitik. Enne poliitikasse suundumist oli ta ärimees ning üks Tšehhi rikkamaid inimesi.

Babiš moodustas 2011. aastal populistliku ANO partei ning ta oli vahemikus 2017 kuni 2021 Tšehhi peaminister ja enne seda riigi rahandusminister.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Deutche Welle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: