Läti ülikoolid kaaluvad kalli kütte tõttu kaugõppele minekut

Läti Ülikooli Riias asuv peahoone.
Läti Ülikooli Riias asuv peahoone. Autor/allikas: ogre11/Wikimedia Commons

Läti ülikoolid on hädas hoonete kütmise kulude tõusuga ning üks võimalik kokkuhoiukoht on näost-näkku õppe lõpetamine. Selle asemel õpetataks tudengeid läbi kaugõppe nõnda nagu tehti koroonapandeemia ajal, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Läti Raadioga suhelnud tudengid eelistavad näost-näkku kontaktõpet ning ei soovi kaugõppesse minna.

Läti Ülikooli rektor Indrikis Muižnieks teatas, et hoonete kütmise kulud võivad ülikooli jaoks sel talvel tõusta 80 kuni 290 protsenti. Ülikool tegutseb 58 asukohas ning neile kuulub sellest veel rohkem hooneid.

Aktiivne õpe toimub 12 hoones, kuid neist mitmed on ajaloolised hooned, mis ei ole eriti energiaefektiivsed.

Läti Ülikooli rektori sõnul läheb ülikool kaugõppele kui hoonete kütmise kulude kõige kõrgemale tasemele jõuavad.

Sel juhul toimuks detsembrist märtsini kaugõpe. Muižnieks tõi välja, et eriti raske saab olema neil tudengitel, kes oma õpingute eest ise maksavad ja kelle kulutused paratamatult tõusevad.

Riia Tehnikaülikooli rektor Juris Iljins hindas, et ülikool liigub neljapäevasele töönädalale ning reede saab olema kaugtöö päev. Samuti peab ülikool kõige külmematel talvekuudel detsembrist veebruarini uksed sulgema.

Liepaja Ülikooli arendusdirektor Uldis Zupa sõnul vähendavad nad ülikooli hoonetes temperatuuri 18 kraadini.

Läti riigi avalik-õiguslikud ülikoolid ei ole Läti valitsuselt energiakriisiga tegelemiseks saanud täiendavat toetust, kinnitas Läti Ülikoolide Ühendus.  

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: