Sõja 241. päev: Venemaa ründas mitmes Ukraina paigas kriitilise tähtsusega energiasihtmärke

{{1666409760000 | amCalendar}}
Kohalik elanik okupatsiooni alt vabastatud Bohorodõtšne külas oma kodu juures.
Kohalik elanik okupatsiooni alt vabastatud Bohorodõtšne külas oma kodu juures. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Andriy Andriyenko

Laupäeva hommikul tabasid Vene raketid mitmeid kriitilise tähtsusega infrastruktuuriobjekte, teatasid Lääne-Ukraina regioonide linnapead ja kubernerid. Paljudes Ukraina paikades kõlas hommikul õhuhäire.

Oluline 22. oktoobril kell 21.50:

- Ukraina peastaabi teatel tõrjusid relvajõud Vene sõjaväelased Hersoni oblastis kahest asulast välja

- Iraan mõistis hukka lääne väited, et Teheran annab Venemaale Ukrainas sõjas kasutamiseks droone

- Ukraina presidendi sõnul tulistasid Vene väed laupäeva öösel välja 36 raketti, kuid riigi õhutõrjesüsteemid lasid neist enamiku alla

- Saksamaa välis- ja kaitseminister tahavad tuleva aasta eelarves Ukraina toetamist suurendada

- Venemaa ründas mitmes Ukraina paigas kriitilise tähtsusega energiasihtmärke

- Riigid kutsusid ÜRO-d uurima süüdistusi Iraani droonide kasutamise kohta

- Venemaa täiendas Musta mere laevastikku

- Ukrainas kõlas mitu õhuhäiret

- Vene väed ründasid Tšerkassõ oblastit

- Satelliidipildid näitavad Wagner Groupi tankitõrjekindlustusi Ukraina idaosas

- ISW: Vene väed püüavad ilmselt tammi õhkida Hersonist taganemise varjamiseks

Ukraina väed tõrjusid vaenlase Hersoni oblastis kahest asulast

Ukraina relvajõudude peastaabi teatel lahkuvad Vene väed Hersoni oblastis jätkuvalt osadest paikadest ning rüüstamised ja röövimised on seal üha sagedasemad.

Peastaap teatas laupäeva õhtul, et Vene sõjaväelased on Hersoni oblastis kahest – Tšarivne ja Tškalovi – asulast välja tõrjutud.

Iraan eitas taas Venemaale droonide andmist

Iraani välisminister Hossein Amir-Abdollahian tõrjus USA ja teiste lääneriikide väiteid, et Iraan tarnib Venemaale sõjas kasutatavaid droone.

"Me mõistame hukka väited, et me anname Venemaale sõtta droone. Me oleme igasuguse sõja vastu igal pool maailmas," ütles minister laupäeval Iraani meedia teatel. Ka Moskva on Iraanilt droonide saamist eitanud.

Ukraina julgeolekuteenistus teatas kriminaalmenetluse alustamisest selleks, et tuvastada kõik, kes on teenistuse sõnul osalised Iraani droonide ja lühimaa ballistiliste rakettide tarnimisega Venemaale.

"Need, kes aitavad Venemaal rünnata rahumeelseid Ukraina linnu ja külasid, kannavad samuti vastutust Venemaa sõjakuritegude eest. Sest sa ei saa teadlikult müüa teritatud nuga maniakile ja olla seejärel üllatunud, et ta tapab inimesi," ütles julgeolekuteenistus pressiteates.

USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price ütles, et riigil on tõendeid selle kohta, et Venemaa kasutab Iraani droone, eelkõige Ukraina tsiviilisikute ja kriitilise tähtsusega taristu ründamiseks. Valge Maja väitis lisaks, et Iraani sõjavägi on Vene sõjaväelastele andnud praktilist koolitust relvade kasutamiseks.

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik on avaldanud sanktsioonid Iraani droonide tootjatele.

Zelenski: Venemaa tulistas öösel välja 36 raketti

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul tulistasid Vene väed laupäeva öösel välja 36 raketti.

President lisas, et Ukraina õhutõrjesüsteemid lasid enamiku öösel välja tulistatud rakettidest alla.

Venemaa on viimastel nädalatel rünnanud palju Ukraina kriitilist taristut, näiteks elektrijaamu ja veevarustussüsteeme.

Saksa ministrid tahavad riigieelarves Ukraina toetust suurendada

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock ja kaitseminister Christine Lambrecht soovivad järgmise aasta eelarves suurendada Ukraina abistamiseks ette nähtud summat, kirjutas der Spiegel.

Rahandusministrile ja teistele kolleegidele saadetud kirjas teevad Baerbock ja Lambrecht ettepaneku eraldada seni plaanitud 700 miljoni euro asemel 2,2 miljardit eurot Ukrainale relvade saatmiseks.

Kirjas hoiatatakse, et praegu arvestatud summa tähendaks, et Saksamaa abistab Ukrainat minimaalselt ja see kahjustaks Saksamaa mainet.

Venemaa ründas mitmes Ukraina paigas kriitilise tähtsusega energiasihtmärke

Lääne-Ukraina regioonide esindajad teatasid, et 22. oktoobri hommikul tabasid Vene raketid mitmeid kriitilise tähtsusega infrastruktuuriobjekte.

Kolme regiooni - Rivne, Hmelnõtskõi ja Volõõnia oblasti kubernerid ja linnapead teatasid, et Vene raketid tabasid olulisi energeetikarajatisi. Varsti pärast seda andsid ka lõunapoolsete oblastite, Odessa ja Kirovohradi oblasti kuberner teada sarnastest rünnakutest. Samal ajal on Kiievi ja Dnipropetrovski oblast teatanud voolukatkestustest.

Rivne linnapea Oleksandr Tretjaki sõnul sai tabamuse tähtis infrastruktuuriobjekt ning ümberkaudsete alade elanikud evakueeriti. Ohvritest esialgu teada ei ole.
Paljudes rünnaku all olnud piirkondades on katkenud ka veevarustus.

Purustatud elektriliinide parandamine Harkivis. Autor/allikas: REUTERS/Clodagh Kilcoyne/Scanpix

Riigid kutsusid ÜRO-d uurima süüdistusi Iraani droonide kasutamise kohta

Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik kutsusid ÜRO-d üles uurima süüdistusi, et Venemaa kasutab Ukrainas Iraani päritolu droone. See oleks vastuolus ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga.

Iraan on eitanud droonide andmist Venemaale. Iraani välisministeerium mõistis kolme Euroopa riigi üleskutse karmilt hukka.

Venemaa esindaja ütles sel nädalal, et ÜRO-l ei ole mingit õigust niisugust uurimist korraldada ja kui seda tehakse, siis lõpetab Venemaa koostöö ÜRO peasekretäriga. Venemaa esindaja ei täpsustanud, milles see seisneb.

Venemaa on saatnud Mustale merele laevu juurde

Ukraina lõuna väejuhatuse teatel on Venemaa suurendanud oma laevade arvu Mustal merel. Kohal on kümme laeva, neist kolmel on veealused raketiheitjad ja 24 Kalibri raketti.

Ukrainas kõlas mitu õhuhäiret

Ukrainas kõlas laupäeva hommikul kella kaheksa ajal kõikjal, välja arvatud okupeeritud Krimmis, õhuhäire. Selline häire tähendab, et on raketirünnaku oht ja elanikud peavad kohe varju otsima.

Häire kestis kolm tundi, mitmel pool, sealhulgas Odessa ja Kiievi oblastis kõlasid plahvatused. Ukraina kaitsejõudude teatel tulistasid nad 18 raketti alla. Meedia teatel võisid 12 raketti sihtmärki tabada.

Kell 11 kuulutati häire lõppenuks, aga mõne aja pärast kõlasid uuesti häiresireenid kõikjal, välja arvatud okupeeritud Krimmis.

Möödunud ööl tulistasid venelased Nikopoli piirkonda. Kohalike võimude teatel hävis paarkümmend elumaja, katkes gaasi- ja elektriühendus.

Ukraina kaitsejõudude teatel lõid nad ööpäeva jooksul tagasi kümmekond venelaste rünnakut Harkivi, Luhanski ja Donetski oblastis.

Vene väed ründasid Tšerkassõ oblastit

Vene väed ründasid 22. oktoobri öösel Tšerkassõ oblastit Kesk-Ukrainas, teatas Tšerkasõ oblasti kuberner Ihor Taburets Telegramis. Taburets ütles, et üksikasjad kahjude ja ohvrite kohta tulevad hiljem.

Satelliidipildid näitavad Wagner Groupi tanktõrjekindlustusi

Hiljuti avaldatud Maxar Technologiesi satelliidipildid näitavad Ida-Ukrainas Venemaa okupeeritud Hirske linnas ligi kahekilomeetrist tankitõrjekindlust, mis koosneb neljast reast tsemendist püramiididest, mille taga on suur kaevik, vahendab CNN. CNN-i teatel on Vene meediaväljaanded kohapealt ülevaateid teinud, nimetades paika Wagneri jooneks, viidates Venemaa erasõjafirmale Wagner Group.

ISW: Vene väed püüavad ilmselt tammi õhkida Hersonist taganemise varjamiseks

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et Vene väed püüavad tõenäoliselt õhkida Kahhovka hüdroelektrijaama tammi, et varjata oma tagasitõmbumist Hersonist ja takistada Ukraina vägedel jälitada Vene vägesid kaugemale Venemaa poolt okupeeritud Hersoni oblastisse.

ISW teatel tahab Venemaa laiendada Dnipro jõge, mille Ukraina väed peaksid vastupealetungi jätkamiseks ületama. Vene võimud võivad arvata, et tammi õhkulaskmine loob Hersoni oblasti idaosa ümber puhvertsooni, mis ei lase Ukraina suurtükitulel ulatuda Venemaa okupeeritud Krimmini.

ISW on varem teatanud, et tammi ründamise korral süüdistab Venemaa üsna kindlasti selles Ukrainat. Zelenski ütles 20. oktoobril, et tammi õhkulaskmisel jääks üleujutuste piirkonda enam kui 80 asulat, sealhulgas Herson.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: The Guardian, Reuters, CNN, The Kyiv Independent, ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: