Meedia: Ukraina hävitas Luhanski oblastis Vene mobiliseeritute pataljoni

{{1667711460000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur Hersoni oblastis.
Ukraina sõdur Hersoni oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Ukraina üksused purustasid Luhanski oblastis Svatove rajooni Makijivka küla lähistel Venemaal äsja mobiliseeritutest koostatud pataljoni, hukkus sadu Vene sõdureid, väitis Vene sõltumatu meediaväljaanne Vjorstka, tsiteerides ühte ellujäänud sõdurit ja teiste mobiliseeritute sugulasi.

Oluline 6. novembril kell 22.13:

- Meedia: Ukraina üksused hävitasid Luhanski oblastis mobiliseeritute pataljoni;

- Zelenski: Vene väed on Ida-Ukrainas kandnud suuri kaotusi;

- Belgorodi naftahoidlas toimuv väidetavalt plahvatus;

- Okupatsioonivõimud: Hersonis pole vett ja elektrit;

- Ukraina teatel hävitavad Vene väed Dnepril tsiviilaluseid;

- Wagner loob treeningkeskused Ukraina piiri lähedale;

- Kiievi linnapea soovitas elanikel valmistuda halvimaks;

- USA on eraviisiliselt soovitanud Ukraina juhtkonnal näidata oma valmisolekut rahuläbirääkimisteks Venemaaga, teatas Washington Post;

- Vene relvajõudude üksused teevad Hersoni oblastis ettevalmistusi organiseeritud taandumiseks Dnepri läänekaldalt, kirjutas Rahvusvaheline Sõjauuringute Instituut (ISW);

- Briti sõjaväeluure teatel vahetasid Vene võimud välja Kesksõjaväeringkonna komandöri. Tegemist on juba neljanda sõjaväeringkonna juhiga, kes pärast sõja algust on tagandatud;

- Ukraina üksused tõrjusid viimase ööpäeva jooksul Harkivi, Luhanski, Donetski ja Zaporižžja oblastis 14 Vene vägede rünnakut;

- Venemaa tulistas Zaporižžja elamupiirkonda;

- Venemaa röövis Hersoni oblastis 34 last.;

- Kiievi võimud valmistuvad linnaelaniku evakueerimiseks, kui kogu linn jääks Vene õhurünnakute tõttu elektrita, teatas ajaleht The New York Times.

Zelenski: Vene väed on Ida-Ukrainas kandnud suuri kaotusi

Vene väed on jätkanud Ida-Ukrainas Donetski oblastis ägedaid rünnakuid ning kandnud seetõttu suuri kaotusi, ütles pühapäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

"Väga ägedad Venemaa rünnakud Donetski oblastis jätkuvad. Vaenlane kannab seal tõsiseid kaotusi," lausus Zelenski videopöördumises.

Samas on näha, et Venemaa jätkab Ukraina energiataristu pommitamist, lisas ta.

Zelenski sõnul koondab Venemaa vägesid ja vahendeid, et korrata massrünnakut Ukraina taristu, esmajoones energiarajatiste vastu.

Meedia: Ukraina üksused hävitasid Luhanski oblastis mobiliseeritute pataljoni

Ukraina üksused purustasid Luhanski oblastis Svatove rajooni Makijivka küla lähistel Venemaal äsja mobiliseeritutest koostatud patalajoni, hukkus sadu Vene sõdureid, väitis Vene sõltumatu meediaväljaanne Vjorstka, tsiteerides ühte ellujäänud sõdurit ja teiste mobiliseeritute sugulasi.

Sõduri väitel võis Ukraina rünnaku tagajärjel Vene poolel hukkuda isegi üle 500 sõduri.

Mobiliseeritud olid Ukrainasse toodud Voroneži oblastist.

"Meid saadeti metsa ja kästi kaevuda, kuid meil oli pataljoni peale ainult kolm labidat ning meile ei antud mingit toetust. Kaevusime nii hästi kui suutsime ning hommikul algas [Ukraina] rünnak. Nad kasutasid suurtükke, rakette Grad ja helikoptereid – meid lihtsalt kütiti. Kui kõik algas, siis ohvitserid põgenesid. Rünnakute vahepeal püüdsime paremini varjuda, aga kopterid avastasid meid kohe ning lihtsalt lasid meie pihta. 570 mehest 29 pääsesid, 12 said haavata ning ülejäänud on kõik surnud," rääkis üks eluga pääsenu Vjorstkale, mida vahendas Ukrainska Pravda.

Ukraina teatel hävitavad Vene väed Dnepril tsiviilaluseid

Ukraina relvajõud süüdistasid pühapäeval Vene vägesid suuremahulises hävitustöös Dnepri jõel. Ukrainlaste teatel hävitavad venelased Dnepri kallastel eraisikutele kuuluvad veesõidukeid.

Ukraina kindralstaap märkis oma teates, et purustatud alustest lekkis kütus Dnepri deltasse ning et venelased rüüstasid enne purustamist laevu.

Vene vägede taganemise üle Dnepri läänekaldalt on spekuleeritud ning veesõidukite hävitamise põhjuseks võib olla soov vältida olukorda, kus Ukraina väed kasutaksid neid jõe ületamiseks, märkis Reuters.

Belgorodi naftahoidlas toimuv väidetavalt plahvatus

Venemaa Belgorodi oblasti kuberneri Vjatšeslav Gladkovi sõnul oli Golovtsino külas asuv naftaterminal tule all. Hukkunutest andmed puuduvad, vahendas The Kyiv Independent. Gladkov lisas, et osa terminalist põleb.

Gladkovi sõnul on ohutase tõstetud kollasele tasemele kuni 21. novembrini, mis tähendab tõsist terrorirünnakute ohtu.

Belgorodi oblast piirneb Ukraina Harkivi oblastiga, mille Ukraina väed on okupantidest suures osas vabastanud.

Wagner loob treeningkeskused Ukraina piiri lähedale

Vene palgasõdurite grupeering Wagner kavatseb luua treeningkeskused Ukraina piiri lähedale.

Wagneri asutaja ja Putini liitlane Jevgeni Prigožin ütles, et treeningkeskused hakkavad asuma Kurski ja Belgorodi oblastis ning seal peaksid hakkama koolitust saama nende oblastite elanikud,

Kiievi linnapea soovitas elanikel valmistuda halvimaks

Kiievi linnapea Vitali Klitško hoiatas pealinlasi, et kui Venemaa jätkab rünnakuid riigi energiataristu vastu, peab valmis olema selleks, et pole elektrit, vett ega kütet, kui õhutemperatuur langeb alla nulli.

"Me teeme kõik, et seda vältida. Kuid olgem ausad, meie vaenlane teeb kõik, et Kiiev oleks ilma kütteta, veevarustuseta, et me kõik sureksime. Riigi ja igaühe tulevik sõltub sellest, kui hästi me oleme olukordadeks valmistunud," lausus Klitško.

Ukraina riiklik energiafirma Ukrenergo teatas, et Kiievis on pühapäeval piirkondades roteeruvad tunnised elektrikatkestused; katkestused olid planeeritud ka Tšernihivi, Tšerkassõ, Žitomõri, Sumõ, Harkivi ja Poltaava oblastis.

Kiievi julgeolekuameti juht Roman Tkatsuk ütles samas, et evakuatsioonikavatsust linnal praegu pole.

"Tsiviilkaitse süsteem peab olema valmis erinevateks stsenaariumiteks, aga see ei tähenda, et me valmistume elanikke evakueerima," lausus ta.

Okupatsioonivõimud: Hersonis pole vett ja elektrit

Vene okupatsioonivõimud Hersoni oblastis teatasid pühapäeval, et mitmes oblasti asulas, sealhulgas Hersoni linnas, on katkenud vee- ja elektrivarustus.

Okupatsioonivõimud nimetasid toimuvat sabotaažiks ja terrorirünnakuks, kuid ei esitanud mingeid tõendeid. Kahjustada said nende sõnul kolm elektriliini.

Vene riikliku uudisteagentuuri TASS-i teatel on Hersoni oblastis elektrita kümme asulat.

Washington Post: USA soovitab Ukrainal näidata valmisolekut rahukõnelusteks

Ameerika Ühendriigid on eraviisiliselt soovitanud Ukraina juhtkonnal näidata oma valmisolekut rahuläbirääkimisteks Venemaaga, et selle abil hoida Lääne toetust Kiievile, kirjutab ajaleht The Washington Post.

USA ametnike üleskutse ei ole mõeldud Kiievi surumiseks kõnelustelaua taha, vaid selleks, et Ukraina säilitaks teiste riikide toetuse, märkis leht viitega anonüümsetele allikatele.

Nii Ühendriikide kui Ukraina ametnikud on tunnistanud, et president Volodõmõr Zelenski keeld pidada kõnelusi Vene presidendi Vladimir Putiniga on tekitanud muret mõnedes Euroopa, Aafrika ja Ladina-Ameerika riikides, kus sõja põhjustatud toidu- ja kütusehinna tõus on olnud kõige valusam, edastas Wahington Post.

"Sõjaväsimus on osade meie partnerite jaoks päris asi," ütles üks USA ametnik lehele.

Zelenski allkirjastas 4 oktoobril määruse, millega keelas igasugused Ukraina kõnelused Vene liidri Putiniga, kuid jättis siiski võimaluse pidada läbirääkimisi Venemaa muude esindajatega.

Lehe teatel näitavad USA kontaktid teiste riikide esindajatega, et Washingtonil, mis on avalikult lubanud Vene agressiooni tõrjuvat Ukrainat toetada "nii palju, kui vaja" ning andnud selleks tohutult ressursse, keeruline kaitsta oma positsioone olukorras, kus maailma majandus on sõja tõttu tõsiselt kannatanud.

Washington Post märgib ka, et avalikult rõhutab USA endiselt oma tugevat toetust Ukrainale. Viimati ütles reedel Kiievit külastanud USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan, et Ameerika Ühendriikide toetus Ukrainale jääb vankumatuks ka pärast teisipäevaseid vahevalimisi.

Vene mobiliseeritud väljaõppel Doni-äärses Rostovis. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

ISW: Vene üksused valmistuvad Dnepri läänekaldalt lahkuma

Vene relvajõudude üksused teevad Hersoni oblastis ettevalmistusi organiseeritud taandumiseks Dnepri läänekaldalt, kirjutas Rahvusvaheline Sõjauuringute Instituut (ISW).

ISW hinnangu kohaselt loovad Vene väeüksused praegu tingimusi selleks, et Hersoni oblasti loodeosast korrastatult lahkuda, et ära hoida purustamist Ukraina vägede poolt, kui need paremkaldal pealetungi alustavad. Tõenäoliselt peavad Vene väed siiski asuma Ukraina üksustega Dnepri läänekaldal lahingusse, et hoida ära Ukraina üksuste kiire jõeületamine ning taanduvate Vene vägede jälitamine, lisas instituut.

Vene riigitruu uudistekanal RIA Novosti vahendas pühapäeval Hersoni okupatsioonivõimude asejuhti Kirill Stremousovit, kelle sõnul koondab Ukraina paremkaldale üha rohkem tanke ja muud soomustehnikat ning on intensiivistanud õhulööke Vene üksuste positsioonidele.

Briti luure: Venemaa vahetas taas ühe kindrali välja

Vene võimud kõrvaldasid ametist Kesksõjaväeringkonna komandöri kindralpolkovnik Aleksandr Lapini, kelle asemele määrati kindralmajor Aleksandr Linkov, kirjutas Briti sõjaväeluure pühapäeval oma ülevaates.

"Kui see ametliku kinnituse saab, on see järjekordne osa Vene kõrgemate ohvitseride ametist tagandamiste seeriast, mis järgnes invasiooni algusele Ukrainas tänavu veebruaris," edastas Ühendkuningriigi kaitseministeerium Twitteris.

Sel aastal on juba välja vahetatud Venemaa Ida, Lõuna ja Lääne sõjaväeringkonna komandörid.

Palgasõdurite firma Wagner Group juht ja omanik Jevgeni Prigožin ning Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov on kritiseerinud Lapinit ja süüdistanud teda Vene vägede taganemises Lõmanist, mis on võtmetähtsusega transpordisõlm Donetski oblastis. Ukraina vabastas linna 1. oktoobril.

"Sellised vallandamised esindavad mustrit, mille kohaselt süüdistatakse kõrgemaid sõjaväejuhte selles, et relvajõud ei suuda lahinguväljal saavutada Venemaa eesmärke," tõdes Briti sõjaväeluure. Selliste sammudega püüavad Venemaa võimud juhtida tähelepanu kõrvale oma juhtimisvigadelt ja kaitsta enda mainet.

Uueks sõjaväeringkonna komandöriks määratud Linkov juhtis varasemalt Keskringkonna mobilisatsiooni valdkonda.

Ukraina üksused tõrjusid laupäeval 14 Vene rünnakut

Ukraina üksused tõrjusid viimase ööpäeva jooksul Harkivi, Luhanski, Donetski ja Zaporižžja oblastis 14 Vene vägede rünnakut, teatas Ukraina kaitsejõudude peastaap pühapäeval.

Harkivi oblastis löödi tagasi pealetung Zõbõne juures, Luhanski oblastis Bilohorivka all, Donetski oblastis Andriivka, Bahmuti, Berestove, Maiorski, Makijivka, Marinka, Ozarianivka, Opõtne, Pavlivka, Jakovlivka ja Jampolivka lähistel ning Zaporižžja oblastis Štšerbakõ juures, teatas staap.

Venemaa tulistas laupäeval Ukraina pihta neli raketti ning korraldas 19 õhurünnakut lennukitelt ja 75 rünnakut mobiilsete raketilaskeseadeldistega.

Venemaa tulistas Zaporižžja elamupiirkonda

Vene relvajõud tulistasid ööl vastu pühapäeva Ukrainas Zaporižžja linna elamukvartaleid, teatasid linnavõimud.

"Raššistlikud värdjad ründasid taas argpükslikult Zaporižžjat. Vaenlase tule alla jäi üks elamukvartal, puhkes tulekahju. Päästeteenistused juba töötavad, infot kannatanute ja kahjude ulatuse kohta veel täpsustatakse," kirjutas Zaporižžja linnavalitsuse esindaja Anatoli Kurtev sotsiaalmeedias.

Venemaa röövis Hersoni oblastis 34 last

Vene väed viisid okupeeritud Hersoni oblastis vanemate juurest ära 34 last, teatasid kohalikud võimud.

Lapsed võeti vanematelt Hersoni oblasti Mirne rajooni Preobraženka külas ning viidi Venemaale Anapasse, ütles oblasti kuberner Jaroslav Januševitš, viidates Mirne võimudele.

"Lapsevanematele lubati, et nende lapsed tuuakse tagasi selle nädala lõpuks, kuid siis pikendati laste eemaloleku aega veel ühe nädala võrra," kirjutas Januševitš laupäeval sotsiaalmeedias.

NYT: Kiiev kaalub elanike evakueerimist

Kiievi võimud hakkasid koostama plaane kõigi kolme miljoni elaniku evakueerimiseks juhul, kui kogu linn jääks Vene õhurünnakute tõttu elektrita, teatas ajaleht The New York Times.

"Kui linnas ei ole elektrit, siis ei tööta ka veevarustus ja kanalisatsioon. Seepärast teevad valitsus ja linna juhtkond kõik võimaliku, et kaitsta meie elektrisüsteemi," ütles Kiievi linnavalitsuse julgeolekuvaldkonna juht Roman Tkatšuk lehele.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga ligi 500 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 75 930 (võrdlus eelmise päevaga +490);

- tankid 2765 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 5611 (+10);

- lennukid 277 (+0);

- kopterid 260 (+0);

- suurtükisüsteemid 1781 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 391 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 202 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1465 (+3);

- tiibraketid 399 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4184 (+7);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 155 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: Ukrainska Pravda, Interfax Ukraine, Kyiv Independent, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: