Harju- ja Raplamaa saab Ida-Viru arvelt valimistel ühe mandaadi juurde

Riigikogu valimised.
Riigikogu valimised. Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Järgmistel riigikogu valimistel väheneb Ida-Virumaa valimisringkonna mandaatide arv seitsmelt kuuele ning praegu 15 mandaadiga Harju- ja Raplamaa ringkond suureneb selle võrra 16 mandaadini.

"Novembri alguse valijate arvu seisuga väheneb Ida-Virumaa mandaatide arv ühe võrra. Harju- ja Raplamaa valimisringkond saab aga ühe mandaadi juurde. Juhul, kui president kuulutab valimised välja veel novembrikuus, on see lõplik seis, 1. novembri arvu seisuga," ütles riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe reedel ERR-ile.

Kui president kuulutab valimised välja detsembris, jaotatakse mandaadid 1. detsembri arvu seisuga, lisas ta.

Pole siiski mingit põhjust arvata, et ühe kuuga suureneks Ida-Virumaa valijate arv nii palju, et mandaatide muutus toimumata jääks.

Eelmistel riigikogu valimistel 2019. aastal sai Keskerakond Ida-Virumaal 13 700 ehk 50,7 protsenti valimisringkonna häältest. Harju- ja Raplamaal tegi aga parima tulemuse Reformierakond, mis sai 34 571 häält ehk 38,1 protsenti häältest. Seega võib prognoosida, et Ida-Viru ühe mandaadi kadumine ning Harju- ja Raplamaal ühe lisandumine on kahjulikum Keskerakonnale ja soodsam Reformierakonnale.

Praeguseks on teada, et Harju- ja Raplamaal kandideerivad erakondade esimeestest Kaja Kallas (Reformierakond), Jüri Ratas (Keskerakond) ja Lauri Hussar (Eesti 200).

Mandaatide jaotus ringkonniti

Valimisringkondade mandaatide arv oleneb neis elavate valimisealiste Eesti kodanike arvust. Harju- ja Raplamaa ringkond on juba praegu suurim valimisringkond.

Valimisringkonnas nr. 1 (Tallinna Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa) on 10 mandaati;

valimisringkonnas nr. 2 (Tallinna Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita linnaosa) 13 mandaati;

valimisringkonnas nr. 3 (Tallinna Mustamäe ja Nõmme linnaosa) kaheksa mandaati;

valimisringkonnas nr. 4 (Harju- ja Raplamaa) 16 mandaati;

valimisringkonnas nr. 5 (Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa) kuus mandaati;

valimisringkonnas nr. 6 (Lääne-Virumaa) viis mandaati;

valimisringkonnas nr. 7 (Ida-Virumaa) kuus mandaati;

valimisringkonnas nr. 8 (Järva- ja Viljandimaa) seitse mandaati;

Valimisringkonnas nr. 9 (Jõgeva- ja Tartumaa) seitse mandaati;

valimisringkonnas nr. 10 (Tartu linn) kaheksa mandaati;

valimisringkonnas nr. 11 (Võru-, Valga- ja Põlvamaa) kaheksa mandaati ;

valimisringkonnas nr. 11 (Pärnumaa) seitse mandaati.

Vastavalt riigikogu valimise seadusele toimuvad riigikogu korralised valimised märtsikuu esimesel pühapäeval neljandal aastal, mis järgneb riigikogu eelmiste valimiste aastale. Valimised kuulutab oma otsusega välja president vähemalt kolm kuud enne valimispäeva.

2023. aasta märtsi esimene pühapäev langeb 5. märtsile, mis tähendab, et president peab riigikogu valimised välja kuulutama hiljemalt 4. detsembril.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: