X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Olkiluoto kolmanda reaktori käikuandmine lükkus veelgi edasi

{{1669094700000 | amCalendar}}
Olkiluoto tuumajaam
Olkiluoto tuumajaam Autor/allikas: SCANPIX/AFP/OLIVIER MORIN

Elektriettevõtte Teollisuuden Voima (TVO) teatas, et toiteveepumpade kahjustuste uurimine võtab veel mitu nädalat aega, seetõttu algab kolmandas reaktoris regulaarne elektritootmine järgmisel aastal jaanuaris. Soome majandusministri sõnul võib reaktori testperiood kesta ka vähem kui kolm nädalat.

"Jaama tarnija Areva-Siemensilt saadud informatsiooni kohaselt algab elektritootmine kõige varem 11. detsembril 2022 ning regulaarne elektritootmine algab kõige varem 2023. aasta jaanuari lõpus," teatas TVO. 

Olkiluoto kolmanda reaktori kasutuselevõtt on Soome elektrivarustuse jaoks väga oluline. Soome võrguoperaator on varem hoiatanud võimalike elektrivarustuse häirete eest saabuval talvel, kui uus reaktor plaanipäraselt tööle ei hakka. Tavapärane tootmine pidi algama juba detsembris.

Olkiluoto kolmandat reaktorit on ehitatud alates 2005. aastast. Algselt pidi see tööle hakkama aastal 2009, kuid tehnilised probleemid on põhjustanud palju hilinemisi. Testtootmine algas lõpuks käesoleval aastal.

Soome minister: reaktori testperiood võib kesta ka vähem kui kolm nädalat

Soome majandusminister Mika Lintilä sõnul võetakse Olkiluoto kolmas reaktor kasutusele talvel. Reaktor peaks sellest tulenevalt hakkama täies ulatuses tööle jaanuari lõpus, vahendas Yle.

Lintilä sõnul ehitatakse Soomes tuumaenergiat eelkõige pidades silma ohutust. Kuigi reaktori kahjustuste uurimine võtab veel nädalaid aega, siis võib Lintilä sõnul reaktori testtöö periood kesta vähem kui kolm nädalat, mil hakatakse tootma ka elektrit.

Samas hoiatas minister, et elektri hind jääb igal juhul Soomes kõrgeks ning tuleb valmistuda elektrikatkestusteks. Lintilä rõhutas vajadusele säästa elektrit. Vajadusel saab toota reaktoriga elektrit ka enne ametliku kommertstootmise algust.

Lisaks saab Soome ka elektrit naaberriikidelt Rootsilt ja Norralt. Lintilä sõnul on järgmisel talvel võimalikud plaanilised elektrikatkestused juhul kui elektritoodang ei kata suurenevat nõudlust ära.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: