Freedom House: Hiinas on riigi kontrollist hoolimata pidevalt proteste

Hiljuti toimusid ulatuslikud protestid Hiinas Foxconni tehases, kus toodetakse enamus maailma Apple Iphone telefonides
Hiljuti toimusid ulatuslikud protestid Hiinas Foxconni tehases, kus toodetakse enamus maailma Apple Iphone telefonides Autor/allikas: SCANPIX/AP

Hiinlased korraldavad riigi keskvalitsuse tugevast kontrollist hoolimata pidevalt proteste, toob välja USA-s paiknev mõttekoda Freedom House oma raportis.

Freedom House hinnangul on Hiinas tõendatult toimunud juunist septembrini sadu proteste, vahendab Raadio Vaba Aasia (RFA). Kokku tõendati Mandri-Hiinas nelja kuu jooksul 668 protesti-intsidenti.

Suur enamus, ¾ protestidest olid oma olemuselt demonstratsioonid, rongkäigud või teede blokeerimine, teatab raport.

Samuti hõivati alasid, korraldati tööseisakuid, kasutati oma sõnumite edastamiseks plakateid ja graffitit. Lisaks on paljud inimesed väljendanud oma pahameelt internetis.

Näiteks protestisid Põhja-Hiinas Xiani linnas sajad lapsevanemad toitlustusettevõtte Kid Castle vastu kui selgus, et nende lastel ilmes toidumürgitus. Selle protesti ajas politsei vägivaldselt laiali.  

Samuti on korraldatud proteste ühe kinnisvaraarendaja vastu riigi idaosas Hangzhou linnas pooleldi valmis saanud korterite omanike poolt. Ka selle protesti ajas Hiina politsei laiali.

Hebei provintsis riigi põhjaosas protestisid kohalikud inimesed uue tee rajamise vastu, mis pidi nende küla sissepääsust mööda minema. Sealse protesti käigus blokeeriti uus tee jalg- ja mootorratastega.

Raporti kohaselt toimub selliseid proteste Hiinas iga päev. Samas rõhutab RFA, et enamus inimesi protestis mõne konkreetse probleemi vastu ning eesmärgiks ei ole võetud Hiina kommunistliku partei võimult kukutamist.

Hiina kommunistlik partei näeb samas igas protestis, olenemata selle eesmärgist, ohtu režiimile. Konkreetselt nähakse ohtu selles kui mitmed inimesed kollektiivselt seisavad võimuesindajatele vastu, eriti kui protestijatele tullakse osade nõudmiste osas vastu.

Enamus protestide põhjuseks on probleemid majutusega, pettused, tööõiguste riive, koroonaga seotud otsused, korruptsioon ning maaküsimused. Samas 668 tuvastatud protestist tervelt 214 oli inimeste poolt, kes tegid ettemaksu korteri eest majas, mis jäi lõpetamata.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: RFA

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: