Haavisto: Ungari ratifitseerib veebruaris Soome ja Rootsi liitumise NATO-ga

Soome välisminister Rumeenia pealinnas Bukarestis, kus toimus NATO välisministrite kohtumine
Soome välisminister Rumeenia pealinnas Bukarestis, kus toimus NATO välisministrite kohtumine Autor/allikas: SCANPIX/PUNGOVSCHI / AFP

Soome välisministri Pekka Haavisto sõnul lubas Ungari välisminister talle ja Rootsi välisministrile, et Ungari ratifitseerib Soome ja Rootsi liitumise NATO-ga veebruari alguses. Varem on Ungari lubanud kahe riigi liitumise NATO-ga ratifitseerida juba sel aastal.

Soome välisminister Pekka Haavisto käis koos oma Rootsi ametikaaslase Tobias Billströmiga Rumeenias Bukarestis NATO välisministrite kohtumisel kohtumas Ungari välisministri Péter Szijjártóniga.

Ungari välisminister lubas, et Ungari ratifitseerib Soome ja Rootsi liitumise NATO-ga veebruari alguses, vahendas Helsingin Sanomat.

Haavisto väitel pole Ungaril ratifitseerimiseks eeltingimusi ning Soome ja Rootsi liitumine on kavas ratifitseerida korraga. Ungari on varem lubanud ratifitseerida kahe uue NATO liikmesriigi liitumise juba sel aastal.

Ungari peaminister Viktor Orban ütles hiljuti, et ratifitseerimine toimub aasta alguses.

Ainsad NATO liikmesriigid, kes pole veel ratifitseerinud Soome ja Rootsi liitumise avaldust NATO-ga on Ungari ja Türgi.

Haavisto ja Billström kohtusid teisipäeval ka Türgi välisministri Mevlüt Cavusogluga, kellega arutati memorandumit, mis kolme riigi vahel suvel Madridis sõlmiti.

Haavisto sõnul pole Türgil veel täpset ajakava Soome ja Türgi liitumisavalduse ratifitseerimiseks. Järgmisel aastal on Türgis parlamendivalimised ja Türgi parlament läheb kevadel tööpausile seoses valimistega.

Soome välisministri sõnul palusid nad Türgilt, et Soome ja Rootsi liitumise avalduse ratifitseerimine toimuks enne Türgi parlamendi tööpausi.

Veel 26. novembril arvas Haavisto, et Soome valitsus võib esitada NATO-ga liitumise seaduseelnõu parlamendile juba detsembris.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: