Valitsuses puudub üksmeel, kas raiemahtu vähendada või mitte
Keskkonnaminister Madis Kallas esitles neljapäeval valitsuses ettepanekut riigimetsas raiemahtusid vahendada. Kuigi valitsuses kokkulepet pole, siis Madis Kallas oma raiemahuettepanekust ei tagane. Küll aga proovitakse valitsuses leida soodne lahendus Eesti puidutööstusele.
Madis Kallase sõnum pärast raiemahtude arutelu valitsuses oli, et arutelud koalitsioonipartneritega jätkuvad, aga kuidas ja mismoodi ta kokkuleppele jõuda kavatseb, ta veel ei tea.
"Tegelikult peaks täna minema minu allkirjaga määrus välja, millega määratakse järgmise aasta raiemaht. Aga kuna ma seda teha ei saa, siis olen andnud sõnumi Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) juhtkonnale, et nad arvestaksid tänase ministri sooviga, et ei broneeriks ette liiga suuri mahte järgmisteks aastateks, vaid andku mulle aega aasta lõpuni läbirääkimisi pidada, et leida kompromiss ja me läheme raiemahtude vähendamise suunas," rääkis minister.
Peaminister Kaja Kallas ei öelnud neljapäeval selgelt, kas tema ja Reformierakond on raiemahtude vähendamise poolt või vastu. "Meie kõigi ühine huvi on see, et Eesti puitu rohkem väärtustatakse. Samas me ei soovi, et puid sellepärast rohkem maha raiutakse. Teiselt poolt on meil olukord, kus Venemaa ja Valgevene puidu tulek Eesti turule on piiratud ja tööstused keerulisemas olekorras. Neid mõlemaid huvisid peab arvesse võtma," sõnas Kallas.
Riigihalduse minister Riina Solman ütles selgelt, et Isamaa Kallase praegust ettepanekut ei toeta. "Meie sõnum on nagu ka teistes küsimustes mõistlik. Koalitsiooniläbirääkimistes me sellistes mahtudes kokku ei leppinud. Kuna see kava mahte nii hüppeliselt vähendada tuli, siis tahame aega rahulikult sisse vaadata plaanidesse ja vaagida asja. Meie seisukoht on see, et peaksime oma puitu rohkem väärindama ja kui ta läheb riigist välja, siis teised riigid meie arvelt ei teeniks rohepoliitika punkte. Siin on võimalik leida ka mõistlikum lahendus.
Madis Kallase sõnul on raiemahtude vähendamisele kõige rohkem vastu metsatöösturid. "Metsandussektor kardab, kui nad saavad riigimetsast vähem toorainet, siis läheb nende elu oluliselt raskemaks. Jah, seal on teatud tõetera sees, aga teiselt poolt on neil nagunii vähem tellimusi ja surve metsamaterjali järele on vähenenud. Kuskilt peab selle tasakaalu leidma," sõnas Kallas.
Saematerjalitootja Combimill Sakala OÜ juhatuse liige Margus Kohava ütles, et riigimetsas raiemahu vähendamine on praegu vastutustundetu, sest ees on majanduskriis ja raske talv. Kohava sõnul on Eesti üks olulisemaid tööstussektoreid poliitiliste otsuste tõttu raskustes.
Metsa- ja puidutööstuse tegevjuht Henrik Välja ütles, et pole mõistlik puidu sektori keerukat aega võimendada tooraineturul segaduse külvamisega. "Puidusektoril on keeruline, sest Eesti puidu hind on kõrgem kui konkurentidel. Me ei suuda enam konkureerida langevate hindadega turul. Kui tooraine hulk väheneb, ei saa hind alla tulla ja ettevõtete konkurentsivõime ei saa tõusta," sõnas Välja.
Neljapäeval ütles Viru Keemia Grupi (VKG) juht Ahti Asmann "Esimeses stuudios", et kui riik vähendab raiemahtusid, jääb biotoodete tehas Ida-Virumaale ehitamata. "See tehas, mida me planeerime, on väikseim võimalik. Kui natuke ironiseerida, siis meil päris kogukonnatehaseid ei ole olemas," ültes ta saates.
"Ma olen nõus rääkima läbi VKG ja teiste investoritega, et kas me suudaksime leida siiski mõnevõrra väiksema tehase, et Eesti puit ei läheks Soome, Rootsi ja mujale. Siin peaks riik appi tulema erinevate toetusmeetmetega, kuidas seda Eestis väärindada. /.../ Me ei räägi kordades väiksemast mahust. Nende soov oli 2,2 miljonit tihumeetrit. 1,5 oleks see, mille Eesti mets ja elurikkus peaks vastu," kommenteeris Madis Kallas.
Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael
Allikas: ERR-i raadiouudised, "Aktuaalne kaamera"