Saksamaa kuulutas stalinistide korraldatud Ukraina näljahäda genotsiidiks

Saksamaa kuulutas 1930. aastate Ukraina näljahäda genotsiidiks
Saksamaa kuulutas 1930. aastate Ukraina näljahäda genotsiidiks Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Kay Nietfeld

Saksamaa parlament võttis kolmapäeval vastu resolutsiooni, millega kuulutati Ukraina 1930. aastate näljahäda (holodomor) genotsiidiks. Holodomor oli NSVL-i poolt korraldatud näljahäda, mille tõttu suri mitu miljonit ukrainlast.

"Nõukogude Liidu juhtkond proovis kontrollida kohalikke talupoegi ja surus seetõttu maha ukrainlaste eluviisi, keelt ja kultuuri. Tänapäeva vaatepunktist viitab see ajaloolis-poliitilisel klassifitseerimisel genotsiidile. Saksamaa parlament jagab sellist klassifikatsiooni," teatas pressiteates Saksamaa parlament. 

Saksamaa kolm koalitsiooniparteid hääletasid kõik resolutsiooni poolt. Resolutsiooni toetas ka paremtsentristlik erakond Saksa Kristlikud Demokraadid (CDU), vahendas Deutsche Welle.

Holodomoriks nimetatakse näljahäda, mille põhjustas Nõukogude Liidu terror Ukrainas, kus tööliste ja stalinistide relvastatud salgad saadeti üle jõu käivate varumisplaanide alusel küladesse vilja koguma. Selle tulemusena suri nälga erinevatel andmetel 2,5-7,5 miljonit inimest. Nõukogude Liitu valitses siis kommunist Jossif Stalin. 

Ukraina parlament kuulutas holodomori genotsiidiks 2006. aastal. Lisaks Ukrainale on Holodomori genotsiidiks kuulutanud veel 16 riiki, nende hulgas on ka Eesti ja USA. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: