Taliban keelas tüdrukutele Afganistanis ka alghariduse omandamise

Afganistani tüdrukud teel kooli 2022. aasta augusti algul
Afganistani tüdrukud teel kooli 2022. aasta augusti algul Autor/allikas: SCANPIX/Wakil KOHSAR / AFP

Afganistanis võimul olev äärmusrühmitus Taliban keelas tüdrukutele riigis alghariduse omandamise. Teisipäeval keelustas Taliban naistel kõrghariduse omandamise. Taliban tuli Afganistanis taas võimule eelmise aasta augustis peale USA vägede lahkumist.

Taliban keelustas kolmapäeval tüdrukutele Afganistanis algkoolis käimise. Koos keeluga omandada haridust ka teistel haridustasemetel on tegu sisuliselt täieliku hariduskeeluga Afganistani tüdrukutele ja naistele, vahendas The Wall Street Journal.

Talibani esindajad teatasid oma otsusest kolmapäeval erakoolide direktoritele, usujuhtidele ja kogukonna esindajatele. Taliban otsustas keelustada ka naissoost õpetajatel töötamise koolides. Sedasi kadus üks viimaseid ameteid, mis Talibani võimul oleku ajal oli naistele Afganistanis veel karjäärina võimalik.

Kohtumisel olnud isikute sõnul olevat Talibani esindajad väitnud, et hariduse omandamise keeld on ajutine. Sama väideti ka 1990ndatel, kui Taliban oli riigis võimul, kuid keeldu tollal ei tühistatud, rõhutas The Wall Street Journal.

Mošeede külastamine ja ususeminaridel osalemine keelati naistele riigis samuti.

Taliban keelas varem naistel keskhariduse omandamise, väites võimule tulles, et naised saavad naasta keskkoolidesse, kui tingimused riigis muutuvad. Taliban ei täpsustanud kunagi, milliseid tingimusi nad mõtlesid ning naised pole riigis saanud sestsaadik keskharidust omandada.

The Wall Street Journal toob esile, et naiste hariduskeeld on tekitanud sisemisi pingeid Talibani juhtkonnas. Talibani vana kaardivägi toetab naiste hariduskeeldu, samas nooremad juhtkonna liikmed on keelule vastu ning tahavad, et ka naised saaks riigis hariduse.

Taliban tuli Afganistanis taas võimule eelmise aasta augustis, kui USA ja liitlasvägede üksused riigist lahkusid.

Talibani otsus piirata riigis naiste hariduse omandamist on olnud üks peamisi põhjuseid, miks Ameerika Ühendriigid on keeldunud tunnustamast Talibani Afganistani seadusliku valitsusena.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: