Kriitikud heidavad arenguabi eksjuhile ette idapartnerluse unarusse jätmist

{{1673327640000 | amCalendar}}
Välisministeeriumi hoone Islandi väljakul. Ministeeriumi tasandil jäädi kõnealust teemat kommenteerides vaoshoituks.
Välisministeeriumi hoone Islandi väljakul. Ministeeriumi tasandil jäädi kõnealust teemat kommenteerides vaoshoituks. Autor/allikas: Välisministeerium

Tiit Riisalo võttis aasta alguses üle välisministeeriumi haldusalasse kuuluva, 2021. aasta keskel loodud Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) juhtimise seniselt tegevjuhilt Kadri Maasikult, kellele kriitikud heitsid ette idapartnerite, sealhulgas Ukraina hooletusse jätmist ning liigselt Aafrikale mõtlemist.

Poolteist aastat tagasi loodud asutusega liideti toona Eesti Idapartnerluse Keskus, kuhu viidi üle kõik idapartnerluse büroo töötajad, samuti projektid ja koostöölepingud, ent eelmisel aastal jooksis keskus kunagistest idapartnerlusega tegelenud töötajatest tühjaks, samuti katkes välisdoonorite raha idasuunaliste projektidega edasi tegelemiseks, kirjutab Postimees.

Maasik ise rõhutas Postimehele, et mitmed rahvusvahelised rahastajad, kellega ESTDEV-il leping oli, otsustasid sõja puhkedes oma projektid peatada või lõpetada, sealhulgas näiteks Ukraina prokuratuuri projekti.

Välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov Aafrika prioriseerimist Maasiku ESTDEV-i juhiks olemise ajal ei tuvastanud ja ütles Postimehele, et tegelikult ministeeriumil Maasikuga mingisuguseid sisulisi poliitikaalaseid erimeelsusi polnud, ent möönis, et keskuselt oodati tihedamat suhtlemist osapooltega, kaasa arvatud ministeeriumiga.

ERR-i päringule, miks Kadri Maasik ESTDEV-i tegevjuhi kohal välja vahetati, vastas keskuse kommunikatsioonijuht Tiina Joosu-Palu, et pärast ESTDEV-i edukat käivitusfaasi otsustas nõukogu, et järgmises etapis vajab keskus teistsugust lähenemist ja juhti, kellel on vajalikud kogemused ja teadmised just arengukoostöö rakenduspoole juhtimiseks ja loodud suhtevõrgustike kinnistamiseks.

ESTDEV-i nõukogu korraldas avaliku konkursi tegvjuhi leidmiseks 2022. aasta novembris ning valis uueks juhiks Tiit Riisalo. Joosu-Palu teatel rääkisid Riisalo kasuks ulatuslik kogemus nii riigi-, era- kui ka kolmandast sektorist, samuti on ta täitnud tipp- või tegevjuhi rollis organisatsioonides, mille juhtimine on olnud vastutusrikas ja keeruline.

Riisalo varasemad tööd on olnud seotud ka Ukrainaga, muu hulgas on tal välja kujunenud hea suhtlusvõrgustik nii riigiametnike kui ettevõtjatega, millest on tuge koostööprojektide praktilisel teostamisel, teatas keskus.

Välisministeeriumi haldusalas tegutsev ESTDEV korraldab ja koordineerib Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi projekte idapartnerlusriikides ja Aafrika mandril, seisab keskuse kodulehel.

2021. aastal eraldas Eesti arengukoostööks 47,6 miljonit ja humanitaarabiks 3,25 miljonit eurot, mis on kokku ca 0,17 protsenti Eesti rahvamajanduse kogutulust (RKT). Eesti on võtnud kohustuse aastaks 2030 kasvatada arengukoostöö mahtu 0,33 protsendini RKT-st.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: