Selveris ID-kaartide väljastamine katkes ühe osapoole tegematajätmise tõttu

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) peab lõpetama Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ettekirjutuse tõttu alates neljapäevast ajutiselt Selveris ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning tunnistab kehtetuks seal juba väljastatud kaartide sertifikaadid.

Inimestele, keda see otsus puudutab, toodab PPA kiirkorras uued kaardid ja nendega võetakse isiklikult ühendust.

RIA esitas kolmapäeval, 15. veebruaril ID-kaartide sertifitseerimise eest vastutavale SK ID Solutions AS-ile ettekirjutuse, millega kohustab ettevõtet peatama ID-kaartide sertifikaatide väljastamise Selverite infolettidest ja tunnistama kehtetuks Selveris juba välja antud kaartide sertifikaadid. Juba välja antud ID-kaartide sertifikaadid tunnistatakse kehtetuks reedel.

RIA hinnangul tuli kauplustes väljastamine peatada, sest uuele dokumentide väljastamise viisile, millega ühtlasi väljastatakse ka e-allkirjastamise sertifikaate, ei ole audiitor ega RIA saanud veel oma heakskiitu anda.

"Selleks, et riik saaks väljastada dokumente ühes PIN-koodiümbrikutega ehk need oleks elektrooniliselt kasutatavad, tuleb teenusepakkujal esitada RIA-le vastav teave ning sõltumatu audiitori hinnang, mis kinnitab, et väljastamine vastab Eesti ja Euroopa Liidu kehtestatud nõuetele. Kuna RIA-le ei ole sellist teavitust ega audiitori vastavushinnangut esitatud, ei ole teenusepakkujal õiguslikku alust väljastada ID-kaarte ning dokumendi kiibil asuvaid sertifikaate kauplustes," ütles RIA järelevalveosakonna juhataja Ilmar Toom.

RIA ettekirjutuse tõttu peatab PPA 16. veebruarist Selverite infolettides ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning Selveritesse dokumendi tellinud inimestele väljastatakse dokument alates reedest PPA teenindustest.

Reedest alates on PPA teenindustes võimalik oma peatatud sertifikaatidega dokumendid välja vahetada ka kõigil neil, kellele juba on dokument väljastatud Selverist.

PPA teavitab sellest kõiki Selverisse dokumendi tellinud inimesi otse nii e-maili kui ka telefoni teel.

PPA identiteedi ja staatuse büroo juht Margit Ratniku sõnul kehtib Selveris kätte saadud ID-kaart isikut tõendava dokumendina edasi ja seda saab kasutada nii reisimisel kui ka näiteks retseptiravimite ostmisel.

Küll aga ei saa Selveritest kätte saadud dokumentidega alates reedest end autentida ega anda digiallkirja ehk mõjutatud on need inimesed, kes kasutavad ID-kaarti lugeris, ütles Ratnik.

Dokumentide ja sertifikaatide väljastamisega Selverites võib jätkata, kui on olemas vajalikud kooskõlastused audiitorilt ja RIA-lt ning kõik dokumentidega seni tehtud tehingud on õiguspärased ning seni antud allkirjad jäävad kehtima. Dokumentide turvalisusele RIA-l etteheiteid ei ole.

ID-kaartide väljastamist alustati kuue Selveri infoletis 27. jaanuaril. Kolmapäevase seisuga oli Selveritesse tellitud 1748 ID-kaarti, millest inimestele on kätte antud ligikaudu 1100. Samuti on Selverites välja antud 92 elamisloakaarti ja 16 digitaalset isikutunnistust.

Passide väljastamine Selverites jätkub, kuna seda teenust RIA ettekirjutus ei puudutanud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: