Valimiskomisjon jättis Vasakpartei ja EKRE kaebused rahuldamata
Vabariigi valimiskomisjon jättis teisipäevasel koosolekul arutatud kaebused rahuldamata, ütles komisjoni esimees Oliver Kask ERR-ile.
Valimiskomisjon arutas teisipäeval edasi riigikogu valimistega seoses esitatud kaebusi. Nende hulgas olid Eestimaa Ühendatud Vasakpartei, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ning mitme üksikisiku kaebused, mis puudutasid eelkõige elektroonilist hääletamist.
Ühtegi kaebust valimiskomisjon ei rahuldanud. "Eestimaa Ühendatud Vasakpartei kaebuse jätsime täna rahuldamata. Vasakpartei soovis hääletustulemuste kehtetuks tunnistamist seetõttu, et nende väitel said nad rohkem hääli kui hääletustulemused seda kajastavad, eelkõige välisriigist, aga ka mitmest, peamiselt Tallinna linnaosast. Selles osas vabariigi valimiskomisjon kaebust ei rahuldanud, leides, et pole tõendatud, et hääli oleks erakonnale rohkem antud. Selle tõendamine ongi üsna keeruline," selgitas Kask.
"Mis puudutab EKRE kaebust, siis selles me osaliselt jätsime kaebuse rahuldamata, mis puudutab elektroonilise hääletuse tulemuste allkirjastatud protokolli avaldamist valimised.ee veebilehel. See avaldamine leidis aset 8. märtsil, kolmapäeval ja seadus ei nõua, et see otsus tuleks avaldada kuidagi kiiremini. Ülejäänud osas leidsime, et tegemist on kaebusega, mis on esitatud liiga hilja, kuna kaebus laekus vabariigi valimiskomisjoni alles reedel, aga vaidlustati toimingud, mis olid tehtud juba esmaspäeval. Kaebuse esitamise tähtaeg on kolm päeva," lisas ta.
Kase sõnul ei olnud arutlusel olnud EKRE kaebus sama, mille erakonna advokaat Paul Keres riigikohtule esitas ning mida kohus vastu ei võtnud.
EKRE kavatseb pöörduda riigikohtusse. "Nüüd on nii nagu riigikohus meile ütles eelmisel nädalal, et neid valimiskomisjoni otsuseid saame me juba riigikohtusse edasi kaevata. Kindlasti teeme seda," ütles EKRE esimees Martin Helme "Aktuaalsele kaamerale".
Helme sõnul taotlevad nad nüüd kohtu kaudu e-valimiste kohta lisaandmeid. "Terve hulk andmestikke, mis meie meelest aitaks meil saada veendumust, et valimised on olnud ausad, õiglased, läbipaistvad ja kontrollitavad – neid andmeid me oleme küsinud valimisteenistuselt, pole saanud. Proovime neid saada kohtu abiga," ütles Helme.
EKRE-l on riigikohtusse minekuks kolm päeva ja seejärel kohtul otsuse vastuvõtmiseks nädal aega. Ning kui riigikogus jätab valimiskomisjoni otsused jõusse, saab valimiskomisjon valimistulemused välja kuulutada.
Valimiskomisjonil on vaja läbi vaadata veel mitu kaebust. Selleks koguneb komisjon jälle neljapäeval.
Valimiskomisjoni tehtud otsuseid saab edasi vaidlustada riigikohtus.
"Vabariigi valimiskomisjonile saab esitada kaebusi ainult nende toimingute peale, mis on tehtud kolm päeva tagasi. Nende toimingute peale, mida vaidlustatakse valimispäeval, valimispäeva õhtul häälte lugemisel või korduslugemisel 6. märtsil, kaebusi enam esitada ei saa. Tõenäoliselt siiski, kuna valimistulemusi endid ei ole veel välja kuulutatud vabariigi valimiskomisjoni poolt, siis põhimõtteliselt on võimalik minna nende valimistulemuste vaidlustamiseks ka veel riigikohtusse seejärel, kui me need otsused oleme ära teinud," rääkis Kask.
"Kui me sinna jõuame, siis me teeme selle otsuse. On väga võimalik, et me ka selle lõpliku otsuse veelkord kohtus vaidlustame," sõnas Martin Helme.
Toimetaja: Merili Nael