Uus koalitsioon soovib muuta presidendivalimiste korda

Loodava valitsuskoalitsiooni osapooled Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond soovivad muuta presidendivalimiste korda, et võimaldada kandidaatide varasemat üles seadmist. Samuti arutasid osapooled riigikogu valimisringkondade muutmist.

Eesti 200 aseesimees Kristina Kallas ütles pärast kõnelusi ajakirjanikele, et Eesti 200 ettepanek on võimaldada kandidaatide üles seadmist kuni 30 päeva enne esimest vooru riigikogus.

Reformierakonna esindaja Mart Võrklaev lisas, et kokkulepe presidendivalimiste korra muutmise kohta tuleb saavutada riigikogus erakondadeüleselt.

Samuti ütles, et ta, et plaan oleks suurendada valimiskogus kohalike omavalitsuste esindajate osakaalu.

Võrklaeva sõnul on koalitsiooni eesmärk ka riigikogu valimisringkondade muutmine.

Võrklaev märkis, et koalitsioon soovib uuendada Rahvusringhäälingu seadust, et kaasajastada ERR-i tööd.

Sotsiaaldemokraate esindav Piret Hartman lisas, et ERR-i nõukokku tuleks kaasata rohkem ekspertteadmisi. "Räägime ka läbi, kuidas rahastamise sõltumatust rohkem tagada," sõnas Hartman.

Osapooled rääkisid, et riigisektoris on plaanis lühendada pöördumistele vastamise tähtaegu poole võrra.

Kristina Kallas ütles, et pikk arutelu oli riigivalitsemise korrastamisest ja efektiivsemaks tegemisest. "Arutasime, kuidas tuua ministrid reformide eestvedajateks, mitte niivõrd oma haldusalade juhtideks," lausus Kallas.

"Tahame selle koalitsiooniga tekitada uusi praktikaid riigikogus, et sealne poliitiline kultuur muutuks rohkem debatikeskseks," sõnas Kallas ja lisas, et enne riigieelarve vastuvõtmist võiks teha erakonna esimeeste debati eelarve teemal.

Hartman rääkis, et SDE jaoks oli oluline teema Erakondade Rahastamise Järelevalvekomisjoni (ERJK) töö selgemaks muutmine ja selline kokkulepe ka kolmapäeval saavutati.

Ta lisas, et tänases fookuses on kultuur, sport ja lõimumine.

Kultuuri valdkonnas arutati Hartmani sõnul loovisikute õiglase tasustamise ja sotsiaalsete garantiide pakkumine. Samuti arutati seda, kuidas lisaks avalikule rahale tuua kultuuri juurde ka rohkem eraraha.

Samuti arutati voogedastuste maksustamist. "Lepiti kokku põhimõte, et me seda teeme. Kuidas seda veel ei tea," sõnas Hartman.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: